رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره وضعی نرخ دلار گفت: چنانچه نرخ ارز را با منطق اقتصادی بخواهیم در نظر بگیریم، یک بحث است اما نرخ ارز از نگاه غیراقتصادی برخی مدیران موضوع دیگری است. ما در گذشته هم به دنبال ثبات یا کاهش نرخ ارز بوده و هستیم و این درحالی است که هرگاه برنامه‌ای برای ثبات نرخ ارز داشتیم به نتیجه نامطلوبی دست یافته‌ایم.

غلامحسین شافعی افزود: معتقدیم وضعیت مولفه‌های کلان فضای کسب و کار را جریان طبیعی اقتصاد باید مشخص کند. در حقیقت دستکاری در منطق اقتصادی هیچ‌گاه نتیجه خوبی را برای حکمرانان به همراه نداشته است.

او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا نسبت به تعدیل نرخ ارز در سال ۹۸ خوشبین هستید یا خیر؟ اظهار کرد: تعدیل نرخ ارز به عوامل و مولفه‌های مختلف بستگی دارد. ما در ارکان اقتصادی برنامه تدوین شده‌ای را جهت پیش‌بینی وضعیت کلان اقتصاد نداریم. متاسفانه وضعیت اقتصاد ایران به مرحله‌ای رسیده که حتی نمی‌توان پارامترهای مهم اقتصادی از جمله نرخ ارز را برای دو ماه آینده پیش‌بینی کرد. در حقیقت مشکل اساسی ما نبود برنامه استراتژیک در بخش اقتصاد است.

شافعی گفت: سال آینده ممکن است با پیاده‌سازی برخی سیاست‌ها نرخ ارز تعدیل شود اما از سوی دیگر این امکان هم وجود دارد که سال ۹۸ با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود.