با اینکه اسکار ملاک مناسبی برای سنجش کیفیت کارگردان‌ها شناخته نمی‌شود و کارگردان‌هایی وجود دارند که با وجود داشتن اسکار در کارنامه خود فراموش شده هستند، اما هنوز هم در سینمای جهان کارگردان‌هایی هستند که با وجود نامزدی‌های متعدد برای فیلم‌های شایسته خود تاکنون موفق به دریافت جایزه اسکار نشده‌اند.

 

در این گزارش مروری بر نام کارگردانانی که موفق به دریافت جایزه جنجالی اسکار نشده‌اند، داریم.

۱) آلفرد هیچکاک

اولین نامی که درباره ناکامی یک کارگردان در اسکار به ذهن مخاطب می‌آید نام آلفرد هیچکاک کارگردان انگلیسی است. او با پنج نامزدی در اسکار بدون کسب حتی یک اسکار از جمله کسانی است که موفق به دریافت این جایزه نشده است. البته او یک جایزه افتخاری اسکار را به نام جایزه ایروینگ تالبرگ در سال ۱۹۶۸ دریافت کرد که به پاس زحمات او در سینما داده شد. نامزدی‌های او به دلیل فیلم‌های «روانی»، «پنجره عقبی»، «طلسم شده»، «ربه‌کا» و «قایق نجات» بود.

۲) رابرت آلتمن

کارگردان برجسته آمریکایی است که در مجموع دوبار نامزدی بهترین فیلم اسکار و پنج بار نامزد بهترین کارگردان اسکار شده است اما هر هفت بار این مراسم را دست خالی ترک کرده است. پنج فیلمی که آلتمن با آن نامزد اسکار شده است می‌توان به «شامل مش»، «نشویل»، «بازیگر»، «برش‌های کوتاه»، و «پارک گاسفورد» اشاره کرد. البته آکادمی اسکار در سال ۲۰۰۶ دست آلتمن را  خالی نگذاشت و اسکار افتخاری یک عمر فعالیت هنری را به وی اعطا کرد. رابرت التمن در همان سال در سن ۸۱ سالگی در گذشت.

۳) چارلی چاپلین

عجیب‌ترین گزینه این موارد چارلی چاپلین کارگردان و بازیگر برجسته کمدی‌های صامت هالیوود است که نه تنها به عنوان کارگردان جایزه‌ای نبرده بلکه هیچگاه نامزد اسکار نیز نشده است.

اسکار به او جایره افتخاری را در سال ۱۹۷۲ اهدا کرده است، اما این جایزه افتخاری برای او کافی نبود و سال بعد برای فیلم «لایم لایت» جایزه بهترین موسیقی متن را از اسکار دریافت کرد.

۴) کریستوفر نولان

کریستوفر نولان یکی از مهمترین کارگردان‌های حال حاضر هالیوود است که همیشه فیلم‌های او مورد استقبال بسیار زیاد تماشاگران و منتقدان قرار گرفته است اما تنها یک بار نامزدی اسکار را در سال ۲۰۱۷ با فیلم «دانکرک» تجربه کرده که همان یک بار هم دست خالی از اسکار بیرون آمده است. از فیلم‌های شایسته او می توان به فیلم «ممنتو» و «میان ستاره‌ای» اشاره کرد.

۵) کوئنتین تارانتینو

او کارگردان و هنرپیشه آمریکایی است که جوایز بسیار زیادی از جمله گلدن‌گلوب و بفتا را دریافت کرده است. اما تارانتینو نیز در حالی که دو فیلم او به نام‌های «داستان‌های عامه پسند» و «حرامزاده‌های لعنتی» نامزد اسکار بوده‌اند هیچگاه نتوانسته مجسمه اسکار را به عنوان کارگردان در دست بگیرد. به گفته خود تارانتینو او در حال سپری کردن سال‌های پایانی خود است و بعد از فیلم «روز و روزگاری» در هالیوود تنها یک فیلم دیگر خواهد ساخت. بسیاری معتقدند او با فیلم «روز و روزگاری» در هالیوود که در سال ۲۰۱۹ اکران می‌شود، طلسم ناکامی خود را خواهد شکست.