روسیه تایید کرده است که محموله‌ای موشک‌های «اس-۴۰۰» ارسالی به چین در جریان یک طوفان در دریا غرق شده است.

 به نوشته وبگاه «درایو»، روسیه و چین چندی قبل قراردادی برای ارسال سامانه موشکی اس-۴۰۰ منعقد کردند که بر اساس آن مسکو این سامانه را به طرف چینی بفروشد، اما به تازگی مدیرعامل شرکت روسی «روستک» اعلام کرده که نخستین محموله ارسالی به چین به دلیل طوفان در دریا غرق شده است.

 «سرگئی چیمیزوف» مدیرعامل روستک که در نمایشگاه دفاعی ابوظبی (ایدکس۲۰۱۹) حاضر است، جزئیاتی از این حادثه را  فاش ساخت.

 وی گفت که روسیه قصد ارسال موشک‌های «۴۰N۶» را داشت اما کشتی حامل این موشک‌ها گرفتار طوفان شد و ملوانان برای حفظ کشتی  موشک‌ها را به دریا انداختند. البته ما در حال تولید موشک‌های جدید برای چین هستیم.

۴۰N۶، یکی از سه نوع موشک بکار رفته در سامانه اس-۴۰۰ است که بیشترین برد را دارد و قادر است از فاصله حدود ۲۵۰ مایلی با اهداف درگیر شود. گفته می‌شود که چین سال ۲۰۱۵ قرارداد خرید این سامانه موشکی را با روسیه منعقد کرد.

این وبگاه نوشت که کرملین به مقام‌های چینی قول مساعد داده تا در اولین فرصت محموله سالم از این سامانه  موشکی  را به این کشور ارسال کند.

چین برای مقابله با هواپیماهای جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی و تقویت مواضع پدافندی خود قصد خرید این سامانه بسیار پیشرفته موشکی را دارد.

اس-۴۰۰ در ناتو با نام «اس ای -۲۱»  معروف است و  برد آن دست‌کم  دو بار بیشتر از سامانه موشکی «پاتریوت» ساخت آمریکاست. اس ۴۰۰ قادر است انوع جنگنده‌های رادار گریز و موشک‌های بالستیک را سرنگون سازد. آخرین نسخه این مجموعه اس-۵۰۰ است که روسیه تنها خود از آن‌ استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش،اس-۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر برد درگیری با اهداف را دارد درحالی که سامانه اس-۴۰۰ ۴۰۰ کیلومتر برد دارد. موشک‌های اس-۵۰۰ قادرند موشک‌های بالستیک برد کوتاه مافوق صوت و هواپیماهای هشدار سریع آمریکا موسوم به «ای وکس» و مراکز فرماندهی هوایی این کشور را هدف گیرند.