برومند چهار آیین مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش قیمت مرغ در بازار اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۱۱ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۶ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده را نهاده‌های تولید تشکیل می‌دهد، افزود: با توجه به آنکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید را نهاده‌های اولیه کنجاله سویا، ذرت و جوجه یکروزه تشکیل می‌دهد، از این رو مدیریت بازار نهاده‌های دامی تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مرغ در بازار دارد.

چهار آیین نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها را ۱۶ هزار تومان اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم/ نرخ واقعی هر کیلو مرغ ۱۵۵۰۰ تومان

این مقام مسئول از افزایش ۳ برابری قیمت نهاده‌های دامی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰، ذرت یک هزار و ۸۰۰ و جوجه یکروزه با بیمه ۵ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی تاثیری در کنترل بازار ندارد، بیان کرد: اگرچه دولت با هدف تنظیم بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی را به واردات نهاده‌های دامی اختصاص می‌دهد، اما این امر تاثیری در سفره مردم و تولیدکننده ندارد و تنها منافع آن به جیب عده‌ای رانت خوار و دلال می‌رود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد، تصریح کرد: با کنترل و مدیریت بازار نهاده‌های دامی پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ از کانال ۱۶ هزار تومان در ایام پایانی سال فراتر نرود.