مراسم نکوداشت سیدعلاءالدین میرمحمد صادقی بعد از ظهر امروز در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

علی مطهری در این مراسم ضمن تشکر از اتاق بازرگانی اظهار کرد: چقدر خوب است که در زمان حیات بزرگان از آنان تجلیل می‌شود، یادم هست قبل از انقلاب شهید مطهری می‌خواستند طرح بزرگداشت علامه طباطبایی که در آن زمان در قید حیات بودند را برای ۷۰ سالگی ایشان برگزار کنند و در قم مطرح کردند که البته بعضی هم مخالفت داشتند امام هم آن موقع در نجف بودند این بزرگداشت انجام نشد اما چنین ایده‌ای در نظر شهید مطهری وجود داشت که در زمان حیات بزرگان از آنان تجلیل شود.

وی تاکید کرد: ما انسان کامل را انسانی می‌دانیم که همه ارزش‌های انسانی به طور هماهنگ در او رشد کرده باشد یعنی یک انسان تک بعدی و تک ساحتی نباشد که مثلا فقط عبادت در او رشد کرده باشد یا فقط جهاد و مقاومت در او رشد کرده باشد و بقیه ویژگی‌ها در او معطل مانده باشد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته انسان کامل ویژگی امام معصوم است و رسیدن به این مقام طبیعی است که بسیار مشکل و حتی نامقدور است ولی به تعبیر شهید مطهری اگر ما نمی‌توانیم انسان کامل باشیم، لااقل انسان متعادل باشیم. انسان متعادل یعنی انسانی که همه ارزش‌های انسانی را در خود ایجاد کرده باشد اگر نمی‌توانیم همه ارزش‌های انسانی را در بالاترین سطح در خودمان رشد دهیم، لااقل در حدی که می‌توانیم همه ارزش‌ها را در خود ایجاد کرده باشیم و خودمان را به الگوی انسان کامل نزدیک کرده باشیم.

وی تصریح کرد: بنده شناختی از آقای میرمحمد صادقی داشتم و درباره ایشان مطالعه هم کردم ایشان صفات مختلفی را در خود جمع کرده است. میرمحمدصادقی فعال اقتصادی و خیر است و بینش فرهنگی و صبر و حوصله و امید و خلوص نیت دارد و یک کارآفرین است. او همچنین با روحانیت در ارتباط بوده است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ایشان از دهه ۳۰ با شهید مطهری و شهید بهشتی در ارتباط بودند و این خود هنر است، هنر گوهریابی و شخصیت‌یابی است. یکی از ویژگی‌های شهید مطهری نیز همین گوهریابی بود یعنی شخصیتی که گمنام بود را ایشان کشف می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: امام را در قم اولین نفر شهید مطهری کشف کرد مرحوم آیت الله منتظری می‌گفت آقای مطهری در سال‌هایی که ما نزد امام درس می‌خواندیم ایشان می‌گفت که امام در آینده گل خواهد کرد و حوزه علمیه الان ایشان را نمی‌شناسد. ایشان علامه طباطبایی را هم کشف کرد.

وی افزود: مراودات آقای میرمحمدصادقی ادامه می‌یابد که باعث تشکیل موتلفه اسلامی هم می‌شود. فرزند ایشان معاونت قوانین مجلس را دارند که نظریات دقیق و کارشناسی داشته و کمک کار ما هستند. آقای میرمحمد صادقی خودشان می‌گویند یکی از اولین علمایی که با او ارتباط برقرار کردم شهید مطهری بود و در دیداری که با شهید مطهری داشتم ایشان به من توصیه کردند که نزد شهید بهشتی هم بروم و این توصیه مرحله‌ای جدید را در زندگی من ایجاد کرد.