میت رامنی، سناتور ایالت یوتا برای دومین بار از واکنش دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در آمریکا زندگی می‌کرد و ستون نویس واشنگتن پست بود، انتقاد کرد.

رامنی در ماه نوامبر اظهار کرد، موضع دونالد ترامپ درباره جمال خاشقجی با سیاست خارجی آمریکا و منافع ملی این کشور هم‌سو نیست.

این قانونگذار جمهوری‌خواه این بار اما از ترامپ درخواست کرد درباره جزئیات وقایعی که برای خاشقجی اتفاق افتاده و واکنش دولتش به این ماجرا شفاف سازی کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رامنی در توئیتر نوشت: من نگران این هستم که دولت طبق قانون رفتار نکرده باشد. دولت همچنین دلیل خود را برای واکنشی که درباره این مساله داشته توضیح نداده است. همانطور که از طرف هر دو حزب درخواست شده، از دولت می‌خواهم به این شرایط پایان دهد و درباره پیشرفت خود در این خصوص به کنگره گزارش دهد.

او ادامه داد: سوالی که کنگره برای آن پاسخ می‌خواهد این است که آیا فردی از مقامات ارشد سعودی از جمله عضوی از خاندان سلطنتی سعودی مسئول قتل خاشقجی بوده‌اند یا خیر. طبق قانون، رئیس جمهور باید درباره یافته‌هایش در این باره و اعمال تحریم علیه مقامات سعودی به کنگره گزارش دهد.

در همین حال باب منندز، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنا با ارسال نامه‌ای به مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خواستار ارائه مدارکی پیرامون احتمال دست داشتن عضوی از خانواده سلطنتی عربستان از جمله ولیعهد این کشور در قتل جمال خاشقجی شده است.

این نامه همچنین از دونالد ترامپ خواسته پاسخگوی درخواست کنگره درباره اعمال تحریم‌هایی علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بر مبنای قانون ماگنیتسکی باشد.

تقریباً تمام اعضای کمیته روابط خارجی سنا نامه‌ای را در حمایت از نامه منندز امضا کرده‌اند که از رئیس جمهور می‌خواهد کنگره را از جزئیات پرونده خاشقجی مطلع کند.