به گزارش رویترز، بهای هر بشکه نفت خام برنت امروز جمعه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) به ۶۵ دلار و ۱۰ در هر بشکه رسید و قیمت هر بشکه نفت خام &#۳۹;وست تگزاس اینترمدیت دابلیوتی‌آی&#۳۹; نیز با ۲۹ سنت افزایش، به ۵۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید.

به نوشته رویترز، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و برخی از تامین کنندگان غیر عضو، عرضه نفت را به منظور تحت فشار قرار دادن بازار و افزایش قیمت ها متوقف کردند.

گروه تولید کننده نفت خام به نام &#۳۹;اوپک پلاس&#۳۹; توافق کردند تا میزان تولیدات نفت خام خود را تا میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده نفت خام نیز می گوید که ممکن است تولیدات نفت خام، تا ماه مارس (اسفند - فروردین) بیش از پیش کاهش یابد.

به گفته وزیر انرژی روسیه، مسکو نیز تولیدات نفت خام خود را به میزان ۸۰ تا ۹۰ هزاربشکه در روز کاهش داده است.

بدین ترتیب افزایش بهای نفت در سال جاری به حدود ۲۰ درصد رسید که دلیل عمده این امر، کاهش تولیدات نفت اوپک و تحریم صادرات نفتی ایران و ونزوئلا توسط آمریکا است.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که صادرات نفت &#۳۹;شیل&#۳۹; ایالات متحده به زودی به ۱۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و ظرفیت تولیدات نفت اوپک را افزایش خواهد داد؛ بانک &#۳۹;مریل لینچ&#۳۹; آمریکا نیز طی یادداشتی اعلام کرد که انتظار می رود نفت خام برنت در پنج سال آینده بین ۵۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه باشد.