به نقل از روزنامه "اوزنابروکر سایتونگ"، آلمان درخواست مطرح شده آمریکا در کنفرانس ضد ایرانی ورشو برای خروج از توافق اتمی با ایران را شدیدا رد کرد.

"نیلز آنن"، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه آلمان که به ورشو سفر کرده بود این مسئله را آشکارا بیان کرد.

وی در این باره گفت که ما به فشار بر ایران نیاز داریم، اما ما همچنین به همکاری بر اساس این توافق بین المللی نیاز داریم و ما همچنان با هم این روند را دنبال می‌کنیم. از آنجایی که وزیر امور خارجه آلمان از شرکت در کنفرانس ورشو انصراف داده بود دستیار وی در این کنفرانس شرکت کرد.

"مایک پنس"، معاون رئیس جمهور آمریکا امروز در نشست ضد ایرانی ورشو از کشور‌های اروپایی درخواست کرده بود که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوند. وی به طور غیر مستقیم در این راستا متحدان خود را تهدید کرده بود که در غیر این صورت از همبستگی با آن‌ها در جای دیگر صرف نظر می‌کند. پنس همچنین به تلاش‌های آلمان، انگلیس و فرانسه برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در مناسبات تجاری با تهران علیه تحریم‌های آمریکا انتقاد وارد کرد.

کشور‌های مهم اروپایی اخیرا یک سیستم مالی مستقل و ویژه را به منظور حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا در مبادلات تجاری با ایران راه اندازی کرده اند که اینستکس نام دارد.

"کارین کناسیل"، وزیر امور خارجه اتریش هم که برای شرکت در کنفرانس ورشو به لهستان رفته است درباره دیدار امروز خود در حاشیه این کنفرانس با همتای آمریکایی اش گفت که در این دیدار گفتگویی درباره ایران وجود نداشت. وی درباره درخواست وزیر امور خارجه آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران نیز گفت که ما با این درخواست موافق نیستیم.