الجزیره گزارش داد، پیش‌نویس قانون اروپایی به شدت بازداشت فعالان به ویژه زنان و مدافعان حقوق بشر را محکوم کرده است. این پیش‌نویس که پارلمان اروپا امروز (پنج‌شنبه) به آن رأی می‌دهد آزادی هرچه سریع‌تر و غیرمشروط تمامی فعالان حقوقی و زندانیان سیاسی و پایان دادن به هرگونه محدودیت را خواستار می‌شود.

این پیش‌نویس بهت زده شدن پارلمان اروپا در قبال گزارش‌های مستندی مبنی بر شکنجه‌های سیستماتیک علیه بازداشت‌شدگان از جمله لجین الهذلول را مطرح کرده و خواهان اتخاذ موضعی مشترک برای اعمال تحریم‌های اروپا بر فروش سلاح به ریاض شده است. همزمان با این امر کمیسیون اروپا نام عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی اضافه کرده که قوانین اروپا را در زمینه مقابله با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم نقض کرده‌اند. در همین حال تعدادی از قانون‌گذاران دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس قانونی را ارائه کردند که ادامه اقدامات ریاض در بازداشت فعالان حقوقی زن و گزارش‌ها در مورد شکنجه آنها را محکوم می‌کند.

این پیش‌نویس قانون از عربستان می‌خواهد که هرچه سریع‌تر و بی‌قید و شرط فعالان حقوقی بازداشت شده در زندان‌های عربستان را آزاد کرده و عاملان شکنجه این زنان را بازخواست کند.

این پیش‌نویس قانون به اخبار منتشر شده در مورد شکنجه ۱۰ تن از زنان در هنگام بازداشت‌شان اشاره کرده و به ادامه درخواست‌های علنی و غیرعلنی برای آزادی فعالان زن سعودی ترغیب کرده است.

همزمان با این امر مجلس نمایندگان آمریکا به پیش‌نویس قانونی برای توقف حمایت‌های نظامی آمریکا از عربستان و امارت به دلیل جنگ در یمن رأی داده است.

همچنین اعضای از مجلس سنا از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات پیش‌نویس قانون دیگری را مطرح کرده‌اند که در آن از ایالات متحده می‌خواهند مانع از برخورداری عربستان از تکنولوژی تولید سلاح هسته‌ای شود.