علی لاریجانی امروز (چهارشنبه ۲۴ بهمن) در جمع ایرانیان مقیم ژاپن با اشاره به اینکه ایده های بسیار مطلوبی در مسئولان ژاپن برای گسترش روابط وجود دارد، گفت: اما عنصر مزاحمی که آمریکاست پیدا شده و مشکل ایجاد کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی برای مذاکرات هسته ای تمایل داشتند، افزود: در دوران هسته ای به یک چارچوب رسیدیم اما بعد از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، آنها از برجام خارج شدند.

وی با اعلام اینکه آمریکا دردسرساز است، گفت: در نشست هایی که با رئیس نمایندگان و مشاوران و همچنین  نخست وزیر ژاپن داشتیم، نگاه آنها به ایران مثبت و پخته بوده و تصنعی نیست، آنها علاقمند به ارتقای سطح همکاری با ایران هستند.

وی با تاکید بر اینکه  شرکت های مهم ژاپنی علاقه مند به همکاری  با ایرانی ها هستند، افزود: استقبالی از رفتار آمریکا در صحنه بین الملل نشده، اما ما صحنه را رصد کرده و بر اساس منافع بلند مدت عمل می کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی زمان بر نبوده و حل می شود، تصریح کرد: اروپایی ها ایده هایی برای همکاری با ما دارند و برخی کشورها نیز به دنبال ایجاد سازوکار برای همکاری با ایران هستند.

وی تاکید کرد: انتظار می رود سفارت ایران در ژاپن تلاش زیادی را برای ترغیب شرکت های ژاپنی برای سرمایه گذاری در ایران کند.

رئیس مجلس ایران در پایان این مراسم از فرش نفیس ایرانی رونمایی کرد.