خبرگزاری المعلومه عراق نوشت، یک نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گفت که آمریکا به برخی سران عشائر در استان های الانبار و کرکوک رشوه داده است تا آنان افکار عمومی این مناطق را برای حمایت از حضور نظامی آمریکا آماده کنند.

&#۳۹;حسین علی&#۳۹; افزود: اخبار واصله حاکی است که برخی از این افراد پول هایی را از آمریکایی ها گرفته اند تا فضای حمایت آمیز از آمریکا در این دو استان ایجاد کند.

وی گفت که این اقدامات از سوی برخی افراد خائن به کشور انجام شده و آن را نباید به پای مردم این دو استان نوشت.

این نماینده پارلمان عراق از همکاران خود در این دو استان خواست در برابر این گونه اقدامات ایستادگی و بر موضع خود مبنی بر مخالفت با حضور نظامی آمریکا تاکید کنند.

پیش تر یک منبع پارلمانی مدعی اقدام سفارت آمریکا در بغداد برای پرداخت پول به برخی نمایندگان پارلمان و ائتلاف های انتخاباتی برای رای ندادن به پیش نویس طرح تعیین تکلیف یا اخراج نیروهای آمریکایی از عراق شده بود.

&#۳۹;میثاق الحامدی&#۳۹; یک نماینده پارلمان عراق نیز خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق در پارلمان برای رسیدگی به این موضوع شده بود.

در هفته های اخیر تعدادی ویدئو و بیانیه منسوب به برخی سران عشائر شمال عراق منتشر شد که در آن رسما از نیروهای آمریکایی خواسته بودند با حضور قوی تر در عراق، با سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) مقابله کند.

ناظران مسائل عراق، این رویداد را نشانه فعال شدن عناصر وابسته به حزب منحل شده بعث با هماهنگی آمریکایی ها برای تحقق اهداف فرقه ای و بازگشت به قدرت در عراق دانسته بودند.

در همین حال و در پی سخنان اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود پایگاه نظامی خوبی در عراق (پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار) داریم که قصد داریم نیروهایمان را در آن نگهداریم و از آن برای زیرنظر داشتن ایران و منطقه استفاده می کنیم، دولت، احزاب و شخصیت های عراقی یکپارچه به این امر اعتراض کرده و خواستار تعیین تکلیف سریع حضور نظامی آمریکا شدند.

در همین راستا، فراکسیون های بزرگ پارلمانی اعلام کردند که برای تصویب قانونی برای اخراج نیروهای آمریکا از این کشور پس از پایان تعطیلات فصلی پارلمان، آماده می شوند.

نیروهای آمریکایی که در سال ۲۰۱۱ به علت شکست و ناکامی های مکرر در برابر نیروهای مقاومت عراق، مجبور به ترک خاک عراق شده بودند در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش در صدر یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.