عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز، بار دیگر مدعی شد سران این رژیم از محل اختفای جسد جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی منتقدمحمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، اطلاعی ندارند و این جنایت به‌دست گروهی از مقامات سعودی صورت گرفته است که خارج از حیطه وظایف خود عمل کرده اند.

الجبیر ضمن ادعای اینکه این قتل وحشیانه توسط سران حکومت سعودی برنامه ریزی نشده بود، افزود مقامات این رژیم از محل جسد خاشقجی اطلاعی ندارند.

وزیر خارجه سعودی همچنین مدعی شد تاکنون ۱۱ نفر در ارتباط با این قتل بازداشت شده اند.

خاشقجی دوم اکتبر سال گذشته میلادی به شیوه‌ای وحشیانه در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید و جسدش نیز تکه تکه شد. اما تاکنون کسی نتوانسته بقایای جسد وی را پیدا کند.

الجبیر در پاسخ به پرسش مجری برنامه که پرسید «چرا افراد بازداشت شده محل اختفای جسد را فاش نمی‌کنند؟»، مدعی شد تحقیقات و بازجویی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

وزیر خارجه سعودی روز دوشنبه این مصاحبه را با شبکه سی بی اس انجام داد؛ درست همان روزی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، باید طبق ضرب الاجل تعیین شده از سوی کنگره در گزارشی مشخص می‌کرد چه کسی مسئول قتل خاشقجی است. اما ترامپ با بی اعتنایی به این درخواست کنگره، از ارائه چنین گزارشی امتناع کرد.

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا –سازمان جاسوسی سیا– در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که قتل خاشقجی به دستور مستقیم بن سلمان صورت گرفته است، اما کاخ سفید با رد یافته‌های تحقیقات سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، بر ادامه روابط واشنگتن و ریاض اصرار می کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه، در گزارشی فاش کرد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ میلادی در پی ترور خاشقجی بوده است. طبق این گزارش، سیا تماس تلفنی بن سلمان و ترکی الدخیل، یکی از معاونانش، را ردیابی کرده است که در جریان آن ولیعهد سعودی می‌گوید اگر خاشقجی از بازگشت به عربستان خودداری کند، راه حل آن یک گلوله خواهد بود.

زمانی که مجری برنامه درباره این تماس تلفنی از الجبیر پرسید، وی گفت: تمایلی ندارد در این باره اظهارنظر کند.

الجبیر همچنین در ادامه مدعی شد تلاش‌های بیشتر کنگره آمریکا در زمینه عدم فروش جنگ‌افزار به عربستان سعودی در واکنش به دخالت این کشور در بحران یمن و ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، «به نفع ایران است و تنها موجب جسورتر شدن ایران می‌شود».