آیت الله سید احمد خاتمی شنبه شب در برنامه سخنرانی حرم مطهر رضوی اظهارکرد: حضرت فاطمه(س) در عمر کوتاه خودشان آنچه را که لازم بود بشریت بیاموزند به آنها یاد داد و به همین دلیل یکی از القاب ایشان کوثر است. 

وی افزود: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران باید بدانیم درسی که مردم در انقلاب از حضرت فاطمه(س) گرفتند حضور در صحنه است و ایشان جایی که لازم بود حضور می یافتند. 

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: حضرت فاطمه(س) در همه عرصه ها حضور همراه با عفاف و حجاب داشتند و بانوان ما باید از این بانوی بافضیلت درس گرفته و در با رعایت شئون لازم در عرصه های مورد نیاز حاضر شوند.  

خاتمی تصریح کرد: ایشان وقتی می خواستند برای خطبه خوانی به مسجد بروند روسری و چادر به سر می کردند و هنگام سخنرانی نیز مقابل ایشان پارچه سفیدی را انداختند تا از نگاه نامحرمان دور بمانند. 

وی خاطرنشان کرد: اوج جلوه حضور حضرت فاطمه(س) در اجتماع پس از رحلت پیامبراکرم(ص) بود و ایشان آرام و قرار نداشت و خطبه می خواند و مخفیانه با دشمن مبارزه می کرد و در زمان لازم نیز از حضرت علی (ع) به عنوان مقام ولایت دفاع کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: فلسفه حضور حضرت فاطمه(س) در موضوع دفاع از مقام ولایت این بود که تحریف گران نتوانند بگویند ایشان از حضرت علی(ع) دفاع نکرد و تا آخرین قطره خونشان از دین حمایت کردند. 

خاتمی تاکید کرد: امام حسین(ع) نیز می دانستند سرانجام کارشان شهادت است اما برای دادن درس عزت و ایستادگی و یاری دین خداوند وارد عرصه شدند و تا آخرین نفس جنگیدند. 

وی با اشاره به نقش هیئت های مذهبی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: اگر این هیئت ها نبود بذر انقلاب کاشته نمی شد و آنها در ۱۵ خرداد به خوبی درخشیدند و به یاری دین خدا پرداختند. 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: دشمن می خواهد رصد کند که آیا فشارهای اقتصادی اثر خود را گذاشته یا خیر و رئیس جمهور آمریکا می گوید بی نظیرترین تحریم ها را بر ایران تحمیل کردیم  و امید دارند نتیجه آن را ببینند که به یاری خداوند بی نظیرترین نفرت از آمریکا را در راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهند دید.