آیت‌الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با قدردانی از خدمات دکتر قاضی‌زاده هاشمی، گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور بسیار خوب بوده‌است و باید در کل مملکت به صورت عمومی اجرا شود.

وی با اشاره به اهمیت خدمت رسانی به مردم از نگاه اسلام، افزود: خدمت به بیماران در اسلام به عنوان شریف‌ترین عبادت‌ها از اهمیت بسیار خاصی برخوردار بوده و ثواب زیادی برای آن ذکر شده است؛ فلذا خداوند متعال دو علم فقه و طب را در صدر علوم قرار داده است.

این مرجع تقلید جهان تشیع با تاکید بر نسبت سلامت عقل و بدن انسان، ادامه داد: علم طب مربوط به انسان است و اگر تن آدمی سالم نباشد عقل هم سالم نخواهد بود چنانکه در حدیثی از امام صادق (ع) آمده‌است، در هر منطقه‌ی مسکونی باید سه عامل وجود داشته باشد؛ فقیه عالم، طبیب با بصیرت و حاکمی خیرخواه.

آیت‌الله نوری همدانی ضمن تاکید بر اهمیت طرح پیشگیری از بیماری، تصریح کرد: طرح پیشگیری باید در کل مملکت به صورت عمومی رواج پیدا کند؛ کسی که بیمار می‌شود نباید هم غصه بیماری و هم غصه هزینه داشته باشد.

وی افزود: یکی از مشکلات مردم و جامعه‌‎ی ما مساله کم تحرکی است، بنده خود سعی کردم ورزش را ترک نکنم و به همین دلیل در این سن، سلامت و نشاط کامل دارم و این در نتیجه تحرک مداوم است.

وی همچنین گفت: مردم بسیاری از نکاتی که در جهت حفظ سلامتی آن‌ها مؤثر است را رعایت نمی‌کنند؛ مثلاً عدم پرخوری می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند و سلامت قلب و بدن را حفظ کند، در زمینه‎‌ی پیشگیری باید فرهنگ‌سازی عمومی صورت گیرد و مردم بدانند تحرک و کم خوری عامل سلامت جسم است و این مساله در آموزه‌ای اسلامی نیز مورد تاکید بوده‌است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در طول تاریخ ما در تمامی علوم نسبت به غربی‌ها تقدم داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: غربی‌ها هرچه در زمینه‌ی علم پزشکی و بهداشت دارند از ما گرفتند منتهی نزد بزرگان، طب با خداشناسی همراه بود اما غربی‌ها طب را سکولار کردند؛ فلذا پزشکان و دانشجویان باید بزرگان طب خودمان همچون ابن سینا و ذکریای رازی را بشناسند و از آن در طبابت بهره‌مند شوند.