به گزارش رویترز، قیمت نفت در معاملات امروز اندکی افزایش یافت و این افزایش ناشی از انتظار بازار از کم شدن عرضه نفت به علت تحریم‌های نفتی امریکا علیه ونزوئلا و کاهش تولید اوپک عنوان شده است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۶ سنت افزایش ۶۲.۶۷ دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با ۲۰ سنت افزایش ۵۴.۷۶ دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

روز گذشته قیمت نفت با اینکه در ساعات اولیه معاملات به بالاترین رقم ۲ ماه گذشته رسیده بود، به دنبال انتشار آمار ناامیدکننده از کارخانجات امریکا و بروز دوباره نگرانی در مورد رکود اقتصاد جهانی کاهش یافت.

نفت خام امریکا پس از اینکه دیروز به بالاتری رقم از ۲۱ نوامبر برابر با ۵۵.۷۵ دلار رسید، ۱.۳ درصد کاهش یافت.

نفت برنت نیز روز گذشته به بالای ۶۳ دلار رسیده اما در پایان معاملات ۰. درصد کاهش قیمت را ثبت کرده بود.

به گفته تحلیلگران، تحریم‌های امریکا توجه بازار را به کم شدن عرضه جلب کرده است.

ویوک دهار، تحلیلگر کامن ولث بانک استرالیا معتقد است: «تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور می‌تواند ۰.۵ تا یک درصد عرضه نفت در جهان را کاهش دهد.»

به گفته کارشناسان، این تحریم‌ها به شدت تراکنش‌های نفتی میان ونزوئلا و دیگر کشورها را محدود خواهد کرد و شبیه آنهایی است که سال گذشته میلادی علیه ایران اعمال شد.

به گفته تاجران و مالکان کشتی‌ها، درحالی‌که احتمال تحریم‌های جدید در کار است، چند ناوگان کوچک حامل ۷ میلیون بشکه نفت ونزوئلا در خلیج مکزیک وجود دارند که برخی از آنها پیش از اعمال تحریم‌ها خریداری شده‌اند و خریداران در حال بررسی این موضوع هستند که پول آنها را به چه کسی پرداخت کنند.

در عین حال، عرضه نفت اوپک در ماه ژانویه به کمترین میزان در ۲ سال گذشته رسیده است.