علیرضا سلیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شواری اسلامی ضمن عرض تشکر از زحمات قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در حمایت از سعید نمکی گفت: امروز سخن است از رأی اعتماد به دکتر نمکی برای به عهده گرفتن سکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. جناب دکتر نمکی چند ویژگی دارند؛ ایشان فردی پاک دست هستند. علیرغم اینکه در سطوح کلان مدیریت‌های جدی را تجربه کردند، تا امروز لکه سیاهی در کارنامه ایشان دیده نمی‌شود.

سلیمی با اشاره به مشکل قبلی هم زمانی مسئولیت داخلی و بخش خصوصی گفت: از آنجا که آقای نمکی در بخش خصوصی سهمی ندارد می‌تواند آزادانه رفتار کند. متأسفانه باید اذعان کنیم که برخی از وزرا به این دلیل که هم زمان مسئولیت دولتی داشتند و در بخش خصوصی هم منافعی کسب می‌کردند حریت نداشتند؛ این نقیصه در مورد دکتر نمکی وجود ندارد.

نماینده مردم محلات با تاکید بر جامع بودن برنامه سعید نمکی اظهار کرد: وزرای بهداشتی که در طول این سال‌ها آمدند برنامه یک بعدی داشتند. برخی صرفاً به بحث درمان و برخی دیگر به بحث پیشگیری تاکید می‌کردند. با ملاحظه برنامه آقای نمکی متوجه می‌شویم برنامه‌های ایشان بسیار جامع است. دکتر قربانی که از موافقین ایشان است تاکید داشتند که دکتر نمکی می‌تواند موفق باشد چون برنامه‌های جامعی دارد. با توجه به مشکلاتی که در بخش دارو و تحریم داریم دکتر نمکی می‌تواند با این مشکلات مبارزه کند.

این عضو هیئت رئیسه کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس نمکی را دارای مهارت بودجه‌ای دانست و افزود: حدود ۹۰ درصد بودجه سازمان برنامه و بودجه در معاونت اجتماعی در اختیار دکتر نمکی بوده است. ما در بخش بهداشت و درمان برای سال آینده درآمدی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم همچنین برای واردات دارو تجهیزات پزشکی ۳.۳ میلیارد تومان در بودجه سال آینده وجود دارد. نگرانی قبلی ما بحث بی انضباطی بودجه بوده است. چون سابقا دچار این بی انضباطی بوده‌ایم قطعاً فردی که در مباحث بودجه تبحر دارد می‌تواند این موضوع را ساماندهی کند.

سلیمی ادامه داد: آقای نمکی مدیریت‌های زیادی را تا به حال داشته‌اند از مدیریت‌های خرد مثل رئیس یک دانشگاه پزشکی در کاشان گرفته تا مدیریت شرکت‌های دارویی و معاونت سلامت. ایشان حتی مدیر شبکه هم بودند در شرایط فعلی این مدیر استراتژیک در شرایطی می‌تواند تصمیم‌گیری کند که همه لایه‌های مدیریتی را تجربه کرده باشد.

نماینده مردم محلات با اشاره به ضرورت وجود مدیران جهادی گفت: آقای نمکی یک مدیر جهادی است ایشان از رزمندگان دفاع مقدس بوده‌اند در بحث‌های علمی نیز بسیار مهارت دارند آقای نمکی دکترای داروسازی دراند لذا از نظر علمی صلاحیت‌شان تأیید شده است.

وی در ادامه موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: آقای نمکی فردی برنامه محور است. برنامه‌های ایشان به اسناد بالادستی ارتباط دارد. برنامه‌های ایشان آسیب شناسی نیز دارد. ایشان در برنامه‌هایش اهداف را به صورت کمی ارائه دادند که این قطعاً برای ما مفید خواهد بود. ما از ایشان توقع داریم که مشی شأن با توجه به برنامه‌های باشد که ارائه داده است.

نماینده مردم محلات با بیان اینکه "ما در ۴۰ سال انقلاب در بخش بهداشت و درمان حرکت سریع داشته‌ایم" خاطر نشان کرد: امید به زندگی در کشور ما ۲۰ سال بالا آمده است. مرگ و میر مادران از ۲۴۵ در ۱۰۰ هزار به عدد ۱۸ رسیده است. ما کارهای زیادی انجام دادیم، اما نواقص فراوانی هم داریم.

سلیمی در پایان گفت: امیداوریم آقای نمکی به سیاست‌های جمعیت و برنامه‌های خود پایبند باشد. در بحث دارو بیماری‌های خاص را جدی بگیرد. ان‌شاءالله ایشان در توزیع عادلانه جدی باشند نکند بعضی در وزارت بهداشت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون درآمد داشته باشند وعده‌ای دیگر درآمد ناچیزی داشته باشند.