این ماجرا آنقدر ادامه داش که ورزشکاران در پست‌های مختلف به این پاداش‌ها که از سوی وزارت ورزش پرداخت شده بود، به‌شدت واکنش نشان دادند اما قسمت جالب ماجرا صحبت‌های علی کفاشیان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و افشاگری‌های وزارت ورزش از کمک‌های میلیاردی به این فدراسیون است که ادعای استقلال دارد.

 

 کفاشیان: فوتبال یک ریال بودجه دولتی نمی‌خواهد

 

علی کفاشیان، نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال که تیم ملی فوتبال ایران را یک پای فینال می‌دانست، در واکنش به پاداش‌های میلیاردی به بازیکنان فوتبال گفته بود: «به نظرم فوتبال یک ریال بودجه دولتی نمی‌خواهد، چه در زمان من و چه زمان مدیریت آقای تاج، فوتبال از عملکرد کی‌روش ۴۰ میلیون دلار درآمد داشته است که ما از این درآمد ۱۵ تا ۱۶ میلیاردش را به خود این بازیکنان و بچه‌ها داده‌ایم و دلیل این انتقادها را نمی‌دانم چیست؟»

 

کفاشیان درحالی این صحبت‌ها را مطرح کرده که وزارت ورزش یک میلیون دلار به بازیکنان تیم ملی فوتبال برای عنوانی که کسب نشد، پاداش داده و قسمت جالب ماجرا صحبت‌های محمدرضا داورزنی، معاون امور حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش درباره کمک‌های مالی به فدراسیون فوتبال است. فدراسیون فوتبالی که وقتی موضوع قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها مطرح شد، اعلام کرد فدراسیونی مستقل است و وزارت ورزش و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در امور این فدراسیون دخالت کند و دخالت در امور فوتبال مساوی است با تعلیق!

 

این فدراسیون که در بحث بازنشسته‌ها مستقل عمل کرد و حتی مجمع خود را برگزار نکرد، درحالی ادعای استقلال دارد که میلیاردها تومان از وزارت ورزش برای حضور در جام ملت‌های آسیا اعتبار گرفته است.

 

 داورزنی: ۲۷ میلیارد به فوتبال کمک کرده‌ایم

 

طبق اعلام داورزنی، وزارت ورزش از ابتدای سال جاری، ۲۷ میلیارد تومان کمک و ۴.۵ میلیون دلار ارز به فوتبال پرداخت کرده که بسیار بیشتر از تعهد ابتدای سال وزارتخانه بوده است. همچنین به پیشنهاد مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و موافقت معاون‌اول رئیس‌جمهوری ۱۱ میلیارد تومان در سه مرحله (۲.۵، ۵ و ۳.۵ میلیارد) در دو ماه جهت تامین هزینه‌های تدارکاتی، پشتیبانی و آماده‌سازی تیم ملی و همچنین پاداش ورزشکاران در اختیار فدراسیون فوتبال قرار گرفته است.

 

 فوتبال در رأس توجه خاص وزارت ورزش

 

موضوع کمک به فدراسیون فوتبال از سوی وزارت ورزش بحث حضور در یکی، دو مسابقه نیست، با توجه به اینکه این فدراسیون زیرمجموعه وزارت ورزش است همیشه در تقسیم‌‌بندی بودجه سهم داشته و همانند فدراسیون های دیگر از اعتبارات وزارت ورزش برخوردار بوده، به‌طوری که با حضور در میادین مهم از جمله جام‌جهانی و جام ملت‌های آسیا، وزارت ورزش همواره نگاه ویژه‌ای به این رشته با توجه به مخاطبان زیادی که دارد، داشته است اما اینکه چطور مسئولان این فدراسیون مدعی می‌شوند به بودجه دولت نیازی ندارند و در فواصل مختلف میلیاردها تومان از وزارت ورزش و دولت کمک می‌گیرند، جای سوال دارد.

 

اگرچه طبق قوانین بین‌الملل فدراسیون‌ها باید استقلال داشته باشند اما نهادهای بین‌المللی هیچ‌گاه تعامل بین فدراسیون‌ها و دولت را منع نمی‌کنند. بنابراین فدراسیونی که بودجه خود را از وزارت ورزش می‌گیرد نمی‌تواند انتظار مداخله نداشته باشد و قطعا درمقابل بودجه‌ای که می‌گیرد باید پاسخگو باشد.

 

اگر فدراسیونی مانند فوتبال ادعای استقلال دارد و از اساسنامه مستقل صحبت می‌کند، چطور برای دریافت بودجه و کمک همیشه مسئولانش مقابل وزارت ورزش صف می‌کشند؟ چرا سرمربی وقت تیم ملی بارها مدعی شده که از فدراسیون به او گفته‌اند وزارت قصد حمایت از تیم ملی را ندارد؟

 

اینها سوالاتی است که در اذهان ایجاد می‌شود و باید دید مسئولان فدراسیون فوتبال برای این هزینه‌های میلیاردی‌ای که صورت گرفته و نتیجه‌ای نداشته، چه پاسخی به مسئولان کشور خواهند داد؟