حسن الکعبی با صدور بیانیه ای خطاب به ترامپ افزود: نیروهای نظامی و مستشارانت را از طریق قانون و با اراده ملی (از عراق) بیرون خواهیم کرد.

ترامپ امروز برای دومین بار طی هفته های اخیر اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا در عراق باقی می مانند تا - به زعم او - مراقب ایران باشند.

الکعبی افزود: سخنان ترامپ درباره تداوم حضور نیروهای آمریکا در عراق به بهانه این که می خواهند مراقب کشورهای همسایه باشند را محکوم می کنیم.

نائب رئیس پارلمان عراق تاکید کرد: این سخنان نقض آشکار حاکمیت و اراده ملی عراق و همچنین نقض صریح قانون اساسی این کشور است که تاکید دارد عراق پایگاهی برای تعدی به هیچ کشوری نخواهد شد.

وی افزود: ترامپ پس از سفر اخیرش به پایگاه عین الاسد (استان الانبار)، امروز بار دیگر پا را از عرف قانونی و چارچوب قانون اساسی عراق فراتر گذاشت و در اقدام تحریک آمیز دیگری بر باقی ماندن نیروهای نظامی آمریکا در عراق برای تعدی به یک کشور همسایه تاکید کرد.

الکعبی گفت: همگان وظیفه دارند برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا اقدام فوری انجام و اجازه ندهند عراق نقطه ای برای تعدی یا رصد هیچ کشور دیگری شود.

نائب رئیس پارلمان عراق با تاکید بر این که کشورش هرگز نقطه ای برای حمله یا رصد کشور دیگری نخواهد شد، خطاب به ترامپ گفت: نیروهای نظامی و مستشارانت را از طریق قانونی و با اراده ملی از کشور بیرون خواهیم راند.