آسوشیتدپرس گزارش داد، در تازه‌ترین تحولات ونزوئلا نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری مشروع این کشور آمریکای لاتین خواستار برگزاری انتخابات جدید برای مجلس ملی کشورش شد تا نیروهای متحد جای آنها را بگیرند.

درخواست مادورو احتمالاً بن‌بست میان خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا که در کنترل اپوزیسیون است و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید شده است، تشدید می‌کند. گوآیدو از ۲۳ ژانویه خود را "حاکم مشروع ونزوئلا" خوانده است و مورد حمایت واشنگتن و اکثر کشورهای آمریکای جنوبی قرار دارد.

گوآیدو در جمع حامیانش تاکید کرد، تا زمانی که مادورو از "غصب" ریاست جمهوری دست بردارد و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر ناظران بین‌المللی موافق کند، جنبش اپوزیسیون راهش را ادامه می‌دهد. روز شنبه ده‌ها هزار ونزوئلایی در کاراکاس و سایر شهرها به اعتراضات اپوزیسیون علیه مادورو پیوستند.

این رهبر اپوزیسیون ونزوئلا همچنین خواستار جدایی نظامیان بیشتری از دولت مادورو و همسو شدن آنها با مردم ونزوئلایی شد. او گفت: درخواست ما فقط این نیست که به معترضان شلیک نکنید. ما از شما می‌خواهیم تا بخشی از بازسازی ونزوئلا باشید.

او گفت، اپوزیسیون در روزهای آتی برای انتقال کمک بشردوستانه به کشورش از طریق زمینی و دریایی از سه نقطه مرزی اقدام خواهد کرد. او این اقدام را "محک" نیروهای مسلح ونزوئلا توصیف کرد؛ اینکه آنها اجازه عبور این کمک‌های ضروری را می‌دهند یا از دستورات دولت مادورو تبعیت می‌کنند.

در همین حال مادورو تاکید دارد تنها رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا است و اعتراضات ضد دولتی روز شنبه را بخشی از تلاش کودتا زیر نظر آمریکا دانست. مادورو در تجمع حامیان دولت در کاراکاس گفت: من با مشروعیت‌بخشی دوباره به مجلس ملی و برگزاری انتخابات جدید موافقم تا مردم یک مجلس ملی جدید انتخاب کنند.