آسوشیتدپرس نوشت، موگرینی در واکنش به مناقشه روسیه و آمریکا بر سر پایبندی به «پیمان منع موشک های هسته ای میان برد» (INF) گفت: قطعا ما نمی خواهیم که قاره ما به میدان نبرد یا محلی برای تقابل ابرقدرت های دیگر تبدیل شود. این مساله مربوط به تاریخ دور است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز در این رابطه گفت: مهم این است که ساختار خلع سلاح و کنترل بین المللی تسلیحات بار دیگر در دستور کار بین المللی قرار گیرد. بدون پیمان INF امنیت کمتری وجود خواهد داشت. اما لازم است این را مد نظر داشته باشیم که INF توسط طرف روسی نقض شد.

آمریکا، روسیه را به نقض پیمان منع موشک های هسته ای میان برد متهم کرده و روز جمعه اعلام کرد تعهدات خود در این پیمان را به مدت ۱۸۰ روز تعلیق کرده و روند خروج از آن را آغاز خواهد کرد.

این پیمان سال ۱۹۸۷ میان مسکو و واشنگتن به امضا رسید و همه موشک های زمین پایه را که دارای بُرد پانصد کیلومتر تا پنج هزار و پانصد کیلومتر با قابلیت حمل کلاهک هسته ای هستند، منع می کند. آمریکا مدعی است که روسیه با آزمایش موشک کروز SSC-۸ این پیمان را نقض کرده است. این موشک در روسیه Novator ۹M۷۲۹ خوانده می شود. روسیه اتهام های آمریکا را رد کرده است.

ناتو از اقدام آمریکا در تعلیق تعهدات خود به INF حمایت کرده است. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود که تا هفته گذشته هیچ نشانه ای وجود ندارد که بیانگر بازگشت روسیه به تعهداتش در چارچوب این پیمان باشد.

دیدیه ریندرز وزیر امور خارجه بلژیک هم گفته است: این نگرانی وجود دارد که شاهد اشاعه تسلیحاتی و توسعه سلاح های هسته ای باشیم، تسلیحاتی که برای کل منطقه اروپا خطرناک است.

کارین کنایسل وزیر امورخارجه اتریش هم اظهار کرد: اینکه INF تبدیل به مساله ای مربوط به گذشته شود نه تنها نگران کننده بلکه تاسف آور است. مذاکره در مورد یک توافقنامه تجارت آزاد پنج سال طول می کشد اما مذاکرات خلع سلاح به چند نسل از مذاکره کنندگان نیاز دارد. گاهی مذاکرات ۴۰ سال ادامه می یابد.

وزیران امور خارجه کشورهای بالتیک – لیتوانی، لتونی و استونی – که به مرزهای روسیه نزدیک هستند، عمدتا از اقدام آمریکا حمایت کرده و روسیه را مقصر دانسته اند.

لیناس آنتاناس وزیر امورخارجه لیتوانی گفته که از بین رفتن INF به معنای «ثبات کمتر» است. استف بلوکساید وزیر خارجه هلند نیز تاکید کرد که روسیه هنوز فرصت بازگشت به تعهداتش در چارچوب این پیمان را دارد.