دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه توئیت خود نوشت، وی و نمایندگانی از چین تلاش می‌کنند تا یک توافق کامل را به امضا برسانند امامسائلی لاینحل باقی مانده‌اند.

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات هنوز لاینحل باقی مانده و امیدواریم که حل و فصل شوند. تعرفه‌های گمرکی روی محصولات چینی تا اول مارس سال جاری میلادی ۲۵ درصد افزایش می‌یابد بنابراین، اقداماتی باید برای تکمیل این برنامه تا تاریخ مذکور صورت گیرد.

به نقل از شبکه خبری راشاتودی، روز چهارشنبه، هیئتی از چین به ریاست لیو هی، معاون نخست وزیر چین در واشنگتن با ترامپ دیدار کرد؛ این دیدار در حالی صورت گرفت که وزرای کابینه آمریکا دو روز زمان دارند تا نبردتجاری را که بین دو کشور به وقوع پیوسته و در هفتمین ماه خود به سر می‌برد، حل و فصل کنند.

همچنین انتظار می‌رود که دو طرف به بررسی حفاظت از مالکیت معنوی آمریکا، انتقال اجباری فناوری آمریکا از طریق سرمایه گذاری مشترک و اجرای مکانیسم‌هایی برای تایید این مساله بپردازند که چین از طریق هرگونه تغییرات وعده داده شده، از آنها تبعیت کند.

دولت واشنگتن مکرراً چین را به سرقت اسرار تجاری متهم کرده است.

ترامپ همچنین تهدید کرده که تعرفه‌های گمرکی برای کالاهای چینی را به ۲۶۷ میلیارد دلار افزایش می‌دهد اگر که توافق تجاری تا ضرب الاجل اول مارس به دست نیاید.

آمریکا همچنین قصد دارد تا تعرفه‌های گمرکی را بر واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد.

در بیانیه کاخ سفید بعد از پایان نشست تجاری دوجانبه در واشنگتن آمده است، به رغم اینکه پیشرفتی حاصل شدهاما همچنان کارهای بسیاری مانده‌اند.

ترامپ افزود، توافق تجاری با چین تا زمانی که پکن بازارهایش را به روی خدمات مالی آمریکا، صنعت، کشاورزی و صنایع دیگر باز نکند، هرگز قابل قبول نخواهد بود.

وی توئیت کرد: امیدواریم چین بازارهایش را باز کند البته نه فقط به روی خدمات مالی چیزی که در حال حاضرانجام می‌دهد بلکه باید بازارهایش را به روی کشاورزی، صنایع و شرکت‌های آمریکایی باز کند.