رویترز به نقل از منابع لبنانی مدعی شد که مقامات و احزاب سیاسی این کشور بر سر تشکیل کابینه جدید به توافق رسیدند.

این خبرگزاری به نقل از این منابع شامگاه پنجشنبه (۱۱ بهمن) گزارش داد که احزاب و جریان‌های سیاسی لبنان بر سر ساختار کابینه جدید به توافق رسیدند و تا پایان وقت امشب، تشکیل کابینه را اعلام خواهند کرد.

رسانه‌های دیگری از جمله راشا تودی و شبکه اسکای نیوز عربی نیز نوشتند که «سعد الحریری»، نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه وارد کاخ «بعبدا» شده و قرار است اسامی کابینه پیشنهادی خود را به «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان تقدیم کند.

در همین حین، شبکه المیادین لبنان نیز گزارش داد که «نبیه بری»، رئیس پارلمان این کشور نیز به جمع الحریری و عون جهت اعلام تکمیل تشکیل کابینه لبنان پیوسته است.

سعد الحریری سوم خرداد ماه گذشته از سوی میشل عون برای تشکیل کابینه به پارلمان لبنان معرفی شد و با نمایندگان نیز با ۱۱۱ رأی از مجموع ۱۲۸ رأی توافق کردند که او بار دیگر کابینه را تشکیل دهد.

با این حال طی ان مدت، تشکیل کابینه به دلیلی متعددی به تعویق افتاد و آخرین مورد آن مربوط به حضور نمایندگان سنی مستقل لبنان است.

این نماینده‌ها که شمار آن شش نفر می‌باشد، مستقل از جریان اصلی سُنی لبنان به ریاست سعد الحریری، رئیس جریان المستقبل این کشور بوده و بر اساس انتخابات پارلمانی بیشترین رأی را در بین سنی‌ها کسب کرده و خواهان سهم خود از وزارت خانه‌ها هستند.

با این حال جریان المستقبل و شخص سعد الحریری، اصرار دارد تمام وزرای سنی کابینه جدید، از این حزب یا جریان «۱۴ مارس» که نزدیک به المستقبل است، باشند.