هفته نامه "اشپیگل" در گزارشی به تشریح برخی نکات درباره سازو کار جدید مالی اتحادیه  اروپا با ایران پرداخته و نوشت: "پر فیشر" از مدیران برجسته بانکی آلمانی این سیستم مالی جدید را ریاست می کند. این شغلی حساس است که فیشر آن را بر عهده گرفته است.

فیشر که مدیریت "کامرز بانک" آلمان را بر عهده داشته ۶۹ سال سن دارد و باید سریعا ریاست این سیستم مالی جدید را برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران بر عهده گیرد.

 به نوشته هفته نامه اشپیگل  INSTEX در واقع مخففInstrument in Support of Trade Exchanges است که به معنای "ابزار پشتیبان مبادلات تجاری" است. وظیفه این جامعه هدف باید مشاوره و خدمات مالی، قانونی و حسابداری برای شرکت ها در مبادلات تجاری با ایران باشد. هدف این سازمان حمایت از تجارت های قانونی با ایران است.

این سیستم مالی ویژه و مستقل اروپایی توسط کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس تاسیس شده است. در شورای نظارت این تشکل دیپلمات های بلند پایه ای از این سه کشور اروپایی حاضرند. "میگوئل برگر"، رئیس بخش اقتصادی وزارت امور خارجه از آلمان، موریس گورداول-مونتان که تا به حال سفیر فرانسه در پکن بوده از طرف فرانسه و "سیر سیمون مک دونالد"، رئیس دفتر خدمات دیپلماتیک در وزارت امور خارجه لندن در هیات نظارت این سیستم مالی حضور دارند.

سیستم تبادلات مالی Instexباید این تضمین و اطمینان را ایجاد کند که شرکت های اروپایی که به صورت قانونی با ایران مبادلات تجاری انجام می دهند از اقدامات تنبیهی و تحریمی آمریکا آسیب نمی بینند.. از دید اروپاییان بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران چنین ساز و کاری ضروری است. ترامپ بعد از خروج از توافق هسته ای شدیدترین تحریم های همه زمان ها را به گفته خود علیه به ویژه صنعت نفت ایران صادر کرده است.

در واقع شرکت های اروپایی مجاز هستند همه کالاهایی که در لیست تحریم ها قرار ندارند را به ایران صادر کنند. اما مسئله این است که تقریبا همه بانک ها در اروپا حاضر به پرداخت و مبادلات پولی برای این گونه تجارت ها با ایران نیستند. آن ها نگرانند که در این صورت با تحریم های آمریکا مواجه شوند.

سیستم  Instex یک نوع سازو کار مبادله ای است که در آن حساب های شرکت های ایرانی و اروپایی با یکدیگر تسویه می شود. به عنوان مثال پولی که ایران در ازای صادرات نفت به اروپا باید دریافت کند می تواند مستقیما به سمت شرکت های اروپایی جریان یابد که تولیدات خود را به ایران می فروشند. در روز دوشنبه وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در بروکسل درباره آخرین جزئیات این ساز و کار مالی توافق کردند.

به نوشته هفته نامه اشپیگل، فیشر به مدت شش ماه به عنوان مدیر عامل این سیستم ویژه مالی منصوب شده است. پیش از آن وی به مدت ۲۹ سال در مسئولیت های بالای متفاوت در کامرز بانک آلمان فعال بوده است. وی بعد از عهده داری این سمت حساس باید انتظار اقدامات تنبیهی آمریکا علیه شخص خود را داشته باشد. همچنین اعضای شورای نظارت این ساز و کار ویژه مالی هم باید انتظار چنین تحریم هایی را داشته باشند. البته آن ها با گذرنامه های دیپلمتیک که مصونیت قضائی دارد در سراسر جهان محفوظ هستند. اما آمریکا یا دیگر کشورهای خارج اروپا می توانند آن ها را به عنوان شخصیت نامطلوب معرفی کرده و برای آن ها ممنوعیت سفر ایجاد کنند.

بر اساس گزارش‌ها،این کانال مالی میان اتحادیه اروپا و ایران، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.

قرار است وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا روز پنجشنبه در حاشیه نشست بوداپست یک بیانیه مشترک در این باره صادر کنند.