بلومبرگ کانادا در یک گزارش با اشاره به این مطلب که عدم خرید نفت ونزئلا توسط امریکا و تحریم دلاری ونزوئلا نوشت: بازار با کمبود عرضه روبرو خواهد شد و انتظار می‌رود دوباره تخفیف‌هایی برای فروش نفت ایران ایجاد شود. امریکا اعلام کرده است صادرات نفت ونزوئلا به صفر خواهد رسید و بر خلاف تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده است، در مورد  ونزوئلا  در نظر ندارد معافیت هایی صادر کند. باید در نظر داشت که این سیاست برای کشوری که بزرگترین ذخایر نفتی را دارد و یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت در قاره امریکا است، می‌تواند به مثابه آغاز بحرانی بزرگ باشد. بحرانی که نه تنها در اقتصاد این کشور بلکه در بازار نفت ایجاد خواهد شد و به تدریج تمام دنیا را درگیر می‌کند.

 

امریکا اعلام کرده است که دیگر اجازه انتقال دلار به ونزوئلا را نمی دهد به این معنا که حتی اگر کشوری بر خلاف اصول تحریم اقدام به خرید نفت از ونزوئلا کند، نمی تواند پرداخت دلاری به ونزوئلا داشته باشد زیرا تمامی مبالغ کلان دلاری  که در جهان جابجا می شود در سیستم مالی امریکا مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت تایید و حصول اطمینان از صحیح بودن معامله ، جابجایی آن  انجام می شود.

 

 

بلومبرگ  نوشت: امریکا نمی تواند با  کشورهای بزرگ صادر کننده نفت ، جنگ نفتی راه بیاندازد. سیاست تحریم نفتی امریکا  علیه ونزوئلا  باعث می شود تا عرضه در دنیا کاهش یابد همانطور که اجرای این سیاست برای ایران در وضعیت عادی بازار نفت اختلال ایجاد خواهد کرد. به نظر می رسد امریکا در حال قدرت نمایی در بازار نفت است و تلاش می کند تا با قدرتهای نفتی دنیا به تقابل بپردازد. این کار  بعد از افزایش توان تولید نفت ا مریکا و تبدیل شدنش به یک قدرت بزرگ در بازار اتفاق افتاد و کارشناسان نفتی از این تحولات به عنوان تلاش امریکا برای تثبیت جایگاه خود در بازار جهانی نفت نام می برند.

  به هر حال با وجود اینکه  تحریم نفتی ونزوئلا خبر بدی برای بازار نفت دنیا است ولی برای اقتصاد ایران  پیام روشنی دارد . در درجه اول دنیا نمی تواند خرید نفت از دو تولید کننده بزرگ را متوقف کند . بنابراین اگر معافیتی برای ونزوئلا در نظر گرفته نشود ، بدون شک ایران خواهد توانست فروش نفت خود را ادامه دهد. دوم اینکه در روزهای اخیر باز هم مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده‌اند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است و اروپا هم تمایل دارد به همکاری با ایران ادامه دهد. این مساله می‌تواند فشار دیگری روی امریکا ایجاد کند و امریکا را به همسویی با دنیا و ارایه مجوز برای ادامه فروش نفت  ایران و حتی بازگشت به توافق هسته ای  وادار کند. دربدترین حالت هم ممکن است امریکا  فروش نفت ایران را ممنوع اعلام کند که در آن صورت قیمت نفت در بازار افزایش زیادی پیدا می کند و  ایران که از روش‌های مختلف و دور زدن تحریم ها نفش را به خریدارانش عرضه می کند، می تواند درآمد کافی برای اداره کشور داشته باشد . به همین دلیل است که این  سیاست امریکا به معنای برد ایران در مقابل امریکا است.