موضوعی که شانس موفقیت آن به دلیل تصویب اقدامی مشابه در مجلس سنای آمریکا در ماه گذشته، بسیار بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رویترز از واشنگتن، مایک لی، سناتور جمهوری خواه، کریس مورفی، سناتور دموکرات و برنی سندرز، سناتور مستقل مجلس سنا به همراه رو خانا و مارک پوکان، نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری این طرح را معرفی کنند.

در میان افزایش خشم از عربستان نه فقط به خاطر کشتار غیرنظامیان در یمن بلکه به دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه، مجلس سنای آمریکا طی یک رای گیری در ماه دسامبر قطعنامه ای در مورد جنگ یمن تصویب کرد.

این اولین باری است که مجلس سنا و مجلس نمایندگان در کنگره آمریکا بر اساس پیمان جنگ قدرت ها (War Powers Act) از قطعنامه خروج نظامیان آمریکا از یک مشارکت نظامی حمایت می کنند. این قانون که در سال 1973 به تصویب رسید، توانایی رئیس جمهور را در متعهد ساختن نظامیان آمریکایی در فعالیت های نظامی بدون موافقت کنگره محدود می کند.

در این میان، مخالفان این قطعنامه تمایلی به اتخاذ اقدامی ندارند که به بر هم خوردن رابطه استراتژیک آمریکا با عربستان منجر شود، چراکه این رابطه را وزنه تعادل ضروری در خاورمیانه در مقابله با ایران می دانند.