آیت‌الله سید‌احمد علم‌الهدی ظهر امروز در جلسه ستاد بزرگداشت دهه مبارک فجر "۴۰ سالگی انقلاب اسلامی" اظهار داشت: پهنه ۴۰ ساله عمر انقلاب یک جریان بی‌نظیر در عالم به‌ویژه در قرن‌های اخیر است، ما انقلابی را با حفظ تمامی اصولش در مدت ۴۰ سال عمر نداشتیم؛ نه انقلاب فرانسه و نه انقلاب الجزایر و نه انقلاب ضداستعماری مصر به چنین عمری نرسیدند و فقط آن انقلابی که عمر آن طولانی شد انقلاب کمونیستی شوروی بود که ۶۰ سال عمر کرد البته اصول انقلابی خود را در دهه اول آن از دست داد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: خوشبختانه عمر انقلاب ما در پهنه ۴۰ سال یک جریان بی‌نظیر در دنیا و از معجزات عظیم الهی است، بنابراین کسی که خدمتگذاری این انقلاب را انجام بدهد به عنوان خدمتگزار یک رسالت الهی به حساب می‌آید. فقط باید دقت داشته باشیم که در حرکات و خدمات خود برای انقلاب قصد خلوص داشته باشیم؛ هم در برکت عمل برای خود و توسعه خود انقلاب و نظام اسلامی این مهم را لحاظ کنیم. 

آیت الله علم‌الهدی تصریح کرد: با وجود اینکه عمر انقلاب ما عمری بی‌نظیر در انقلاب‌های دنیا است؛ در عین حال انقلاب ما تمام نشده و به پایان نرسیده؛ پیروزی نهایی ما در سال ۵۷ اتفاق نیفتاد، انقلاب ما در ۴۰ سال پیش به یک نقطه عطف رسید که ما اسم پیروزی انقلاب بر آن گذاشتیم. نقطه عطف انقلاب، آغاز پیروزی بود، انقلاب ما وسط راه است و به سمت نقطه پیروزی در حرکت است.

وی اظهار داشت: انقلاب و نظام با هم متفاوت است، نظام جمهوری اسلامی اهرمی بود که در فصل اول پیروزی انقلاب به دست انقلاب رسید؛ در سال ۵۷ به نقطه عطف رسیدیم و انقلاب دارای اهرمی شد به نام نظام مقدس اسلامی که در ۱۲ فرورین سال ۵۸ به دست انقلاب رسید.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: ظهور حضرت امام عصر(عج) مثل بعثت همه انبیاء در یک جریان طبیعی مردمی صورت می‌گیرد و یک جریان اجباری نیست؛ پس باید فرج ایشان از یک سکوی حرکتی باشد که دارای یک جامعه، نظام و مردمی انقلابی و ولایی باشد؛ انقلاب ما برای این بود که اسلام حاکم شود و اسلام از انزوا درآید و حاکمیت اسلامی جهان را برای پذیرش این حاکمیت در راستای دکترین ولایت آماده‌سازی کند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: اصول ما در ۴۰ سال مثل استکبارستیزی عین اول انقلاب است و اصل ولایت‌مداری قدرتمندتر از اول انقلاب است؛ اصل حمایت و دفاع از مستضعفین از روز انقلاب بیشتر است چون به مرحله عینیت رسیده و اصل اقتدار اسلام و مسلمین از اول انقلاب کاهش که نیافته روز به روز پررنگ‌تر هم شده است؛ ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد و ما تمام اصول انقلاب را تا به امروز حفظ کردیم.

وی ادامه داد: اگر دشمن در ۴۰ سالگی انقلاب نمی‌تواند به انقلاب ما لطمه بزند و آسیب برساند به خاطر این است که اصول انقلاب در جامعه ما نهادینه شده لذا دشمن نمی‌تواند به ما آسیب برساند؛ وظیفه ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب، تبیین و نمایاندن دستاوردهای انقلاب و نظام با همه ویژگی‌ها و خصوصیات آن نشان دهیم به ویژه به نسل‌هایی که انقلاب را ندیده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما به ۴۰ سالگی انقلاب رسیدیم و آن را دیدیم اما نکته مهم‌تر این است که چگونه این انقلاب را نمایش دهیم؟ باید مراقب باشیم که در شناساندن و نشان دادن انقلاب، برنامه‌های صحیح و اثرمندی را اجرا کنیم؛ همه به قدرت هنر در تبیین مسائل آگاهیم، به ویژه هنر هفتم که این روزها هم با جشنواره فجر روی بورس است؛ اما باید دید برگزاری جشنواره‌ها تا چه حد در نمایش و نمایاندن انقلاب موثر و محتوای آن‌ها در جهت نمایش اثرمندی انقلاب است.