یک منبع آگاه به پلاتس گفت: نفتکش Jin-Ei بارگیری محموله نفت ایران به میزان ۸۵۰ هزار بشکه را که شامل ۲۰۰ هزار بشکه نفت سبک و ۶۵۰ هزار بشکه نفت سنگین ایران است روز دوشنبه از جزیره خارک آغاز کرد.

این نفتکش پس از این که محموله‌های نفتی را در مینا الاحمدی کویت و جزیره داس در ابوظبی بارگیری کرد، تا اواخر فوریه به ژاپن خواهد رسید. با این حال سخنگوی شرکت "کاسمو انرژی هولدینگیز" که شرکت مادر "کاسمو اویل" است، در این باره اظهارنظر نکرد.آمار پلاتس نشان می‌دهد که نفتکش Jin-Ei یکشنبه هفته جاری وارد جزیره خارک شد.اعلام بارگیری نفت ایران از سوی "کاسمو اویل" پس از اقدام پالایشگاه‌های ژاپنی "فوجی اویل" و "شوآ شل" - بزرگترین خریداران ژاپنی نفت ایران- صورت گرفت که اخیراً نفت ایران را در دو نفتکش بزرگ بارگیری کرده‌اند.

بارگیری نفت ایران توسط پالایشگاه‌های ژاپنی پس از چراغ سبز بانک‌های ژاپنی برای انجام مبادلات مربوط به نفت ایران صورت می‌گیرد. نگرانی‌های پالایشگاه‌ها و شرکت‌های کشتیرانی ژاپنی درباره بیمه حمل نفت ایران اخیراً برطرف شده و آن‌ها پیش از بارگیری نفت ایران منتظر تأیید بانک‌ها و رگولاتوری بودند.

ژاپن در نوامبر سال ۲۰۱۸ هیچ وارداتی از ایران نداشت و خرید نفت ایران را به منظور دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا به طور کامل متوقف کرده بود. آخرین محموله نفت ایران در اوایل اکتبر به ژاپن رسید، زیرا پالایشگاه‌ها و بانک‌های ژاپنی تلاش داشتند کلیه مبادلات مربوط به نفت را پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا تسویه کنند. آخرین باری که این کشور هیچ نفتی از ایران وارد نکرد ژوئیه سال ۲۰۱۲ بود که تهران هدف تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته بود و تا زمان مشخص شدن وضعیت بیمه محموله و مسائل بانکی، واردات نفت ژاپن از ایران به مدت کوتاهی متوقف شده بود.