ابتدای بهمن ماه سال‌جاری رئیس‌جمهور در جلسه‌ای با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران این وزارتخانه به بیان دیدگاه‌هایش در حوزه ICT پرداخت و در لابه‌لای سخنانش به انتقاداتی صریح از دایره گسترده پیامک‌های انبوه و تبلیغاتی که سال‌هاست گریبان مشترکان تلفن همراه را گرفته، پرداخت.

در حالیکه سال‌ها از طرح گلایه‌ها و شکایات مردم نسبت به مقوله پیامک‌های تبلیغاتی و فروش بی‌ضابطه سیم‌کارت‌‌های فعال می‌گذرد اما همین که حسن روحانی اعلام کرد که نباید موجب آزار و اذیت مردم شویم، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گام جدیدی را در برخورد با این حوزه که سرشار از مزاحمت است، برداشت.

ابتدا آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات با گذشت چند ساعت از انتقادات صریح رئیس‌جمهور نسبت به پیامک‌های تبلیغاتی و مزاحم، با اولتیماتوم به دفاتر خدمات ارتباطی، با تمام خدمات‌دهندگان ارتباطی اتمام حجت کرد.

یک روز بعد نیز خبر از بروزرسانی سامانه شناسایی ارسال پیامک‌های مزاحم داد و عنوان کرد: با مشورت گرفتن از یک تیم دانشگاهی، تنظیمات سامانه شناسایی ارسال پیامک‌های مزاحم بروزرسانی شد.

وی افزود: پنج هزار و ۸۰۰ سیم‌کارت فعال ارسال کننده پیامک شناسایی و قطع شدند که سازمان تنظیم مقررات در حال بررسی فروشندگان این سیم‌کارت‌ها برای لغو مجوز دفاتر خدمات ارتباطی است.

حال با گذشت حدود یک هفته از این بروزرسانی، بار دیگر وزیر ارتباطات خبر از افزایش شناسایی‌ها و قطع این قبیل سیم‌کارت‌ها داد و ابراز کرد: هشت هزار و ۸۰۰ سیم‌کارت مزاحم دیگر شناسایی و قطع شدند.

وزیر ارتباطات که این پیام‌ها را تحت هشتگ "حق‌الناس" منتشر می‌کند، در توییت جدید خود نوشت: آمار شکایت از پیامک‌های مزاحم کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ نشان از این دارد که سیستم به‌خوبی کار می‌کند.

وی عنوان کرد:‌این قاطعیت را ادامه می‌دهیم هر چند برای برخی خوشایند نباشد.

به گزارش تسنیم، بنابراین آمار به وضوح مشخص است که ظرف حدود یک هفته حدود ۵۲ درصد رشد در میزان شناسایی و قطع سیم‌کارت‌های مزاحم داشته‌ایم و این رویه با توجه به پیگیری قاطعی که وزیر ارتباطات گفته به زودی بیش از این خواهد شد.

همچنین تاکنون از زمان (سال گذشته) اجرای طرح برخورد با پیامک‌های مزاحم، بیش از ۷۳ هزار خط شخصی که به دلایل مختلف اقدام به ایجاد مزاحمت پیامکی کرده‌اند، قطع شده است.

مجموع سیم‌کارت‌های قطع شده از هفته گذشته تاکنون (بعد از دستور رئیس‌جمهور) نیز به ۱۴ هزار و ۶۰۰ مورد رسیده است.