اضافه وزن باعث می شود افراد با مشکلات متعددی مثل کاهش عزت نفس، عدم توانایی حضور در جمع ها و البته مشکلات فیزیکی دچار شوند اما نتایج پژوهش های جدید نشان می دهد در کنار این ها، اضافه وزن می تواند منجر به مشکلات حافظهشود.

بررسی ها نشان می دهد افرادی که شاخص توده بدنی آنها از حدی نرمال فراتر باشد بیشتر با احتمال اختلالات حافظه رو به رو می شوند. این افراد نه تنها در یادگیری برخی موضوعات با مشکلاتی مواجه می شوند بلکه در به خاطر سپاری و یاداوری موضوعات نیز مشکلاتی دارند.

این موضوع از این حیث نگران کننده تر است که اغلب افرادی که اضافه وزن دارن  به مصرف برخی از  خوراکی ها مثل مواد قندی اعتیاد دارند و در نتیجه از این حیث نیز ضرر می کنند. درواقع مصرف منظم مواد قندی می تواند باعث شود افراد برای تمرکز به قند مصنوعی اعتیاد پیدا کرده و با فقدان مواد قندی واکنش هایی مثل عصبی شدن، عدم تمرکز و مشکلات یادگیری و یاداوری را از خود نشان دهند.

افزون بر این، رژیم های ناسالم غذایی اغلب شامل خوراکی هایی است که ارزش غذایی قابل قبولی ندارند و تنها کالری بالایی را به بدن تزریق می کنند در نتیجه در بلند مدت اثرات روانی و فیزیکی بسیار خطرناکی را در بدن فرد ایجاد می کنند.

اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید کم کم عادات غذایی خود را تغییر دهید. یعنی بیشتر آجیل و خشکبار خام مصرف کنید، سالاد بخورید، تنقلات ناسالم را از زندگی خود حذف کنید و ورزش را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.