پس از اینکه واشنگتن و تعدادی از کشورهای منطقه خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور "مشروع" این کشور به رسمیت شناخته و از نیکولاس مادورو، رئیس جمهور کنونی ونزوئلا خواستند کناره‌گیری کند، شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا امروز نشست فوق‌العاده برگزار می‌کند.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و خورخه آریزا، همتای ونزوئلائی‌اش در کنار چندی دیگر از وزرا قرار است امروز در جلسه شورای امنیت، سخنرانی کنند. در آستانه برگزاری این نشست عمومی آمریکا پیش نویس بیانیه شورای امنیت را منتشر کرده است.

در متن این پیش نویس که به دست خبرگزاری رویترز رسیده، آمده است: از آن جایی که وضعیت در جمهوری ونزوئلا رو به وخامت است، شورای امنیت حمایت کامل خود را از کنگره ملی این کشور به عنوان "تنها نهاد دموکراتیک" در ونزوئلا، اعلام می‌کند.

اگر شورای امنیت از این بیانیه حمایت کند، به طور رسمی خوآن گوآیدو را که رئیس کنگره ملی است و در حال حاضر به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا انتخاب شده به رسمیت می‌شناسد. خوآن گوآیدو روز چهارشنبه خود را به عنوان "رئیس جمهور موقت" ونزوئلا اعلام کرد.

با این حال واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد مسکو با این اقدام آمریکا در شورای امنیت برای حمایت از خوآن گوآیدو به عنوان "رئیس جمهور موقت ونزوئلا" مخالفت می‌کند. بیانیه‌های شورای امنیت باید با اجماع نظر به توافق برسد.

این در حالی است که رئیس جمهور بولیوی با محکوم کردن نشست امروز شورای امنیت در شرایط کنونی ونزوئلا، این اقدام را تجاوز به امور داخلی این کشور دانست.

وی در توئیتی نوشت: پس از تلاش برای انتصاب یک دست نشانده که آن هم از سوی نیروهای مسلح و مردم ونزوئلا مورد مخالفت قرار گرفت آمریکا نشست شورای امنیت را برای تقویت مداخلاتش خواستار شد. ملت‌های آزاد در این سرزمین بزرگ این مداخله را محکوم می‌کنند.

همچنین دیپلمات‌ها اعلام کردند که انتظار می‌رود روسیه این اقدام را مسدود کند.

پیش از اینکه واشنگتن اواخر روز جمعه پیش نویس این بیانیه را برای اعضای شورای امنیت منتشر کند، نبنزیا به خبرگزاری رویترز، گفت‌: این بیانیه تصویب نخواهد شد؛ چرا که برای ما هیچ چیزی تغییر نکرده است.

پیش نویس این بیانیه همچنین خواستار آغاز فوری یک روند سیاسی در ونزوئلا شده که منجر به برگزاری انتخابات "آزاد، عادلانه و معتبر" با حضور ناظران بین‌المللی در کوتاه‌ترین زمان ممکن شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، گفت‌: مایک پامپئو در جریان نشست روز شنبه شورای امنیت از اعضای این شورا و دیگر کشورها می‌خواهد تا خوآن گوآیدو را به رسمیت بشناسند.