پلاتس به نقل از منابع آگاه نوشت: کاخ سفید همچنین تحریم‌هایی را علیه صنعت نفت ونزوئلا آماده کرده که شامل تحریم کامل واردات نفت ونزوئلا است.

یک مقام دولتی بلندپایه آمریکا گفت: همه گزینه‌ها روی میز است.

منابع آگاه می‌گویند انتظار دارند نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا به اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا واکنش نشان دهد و وی را به زندان انداخته یا آسیب دیگری به وی وارد کند که تحریم‌های نفتی را در پی خواهد داشت. مادورو روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد روابط دیپلماتیک و سیاسی با آمریکا را خاتمه دهد و به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داد تا خاک ونزوئلا را ترک کنند.

ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد وی همچنان از قدرت اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا برای احیای دموکراسی در ونزوئلا استفاده خواهد کرد.

 بیانیه ترامپ تاثیر چندانی روی بازار نفت نداشت زیرا به گفته تحلیلگران، هنوز معلوم نیست آیا آمریکا تحریم‌های قابل توجهی علیه نفت ونزوئلا اعمال خواهد کرد یا خیر.

جن مک جیلیان، تحلیلگر شرکت "تریدیشن انرژی" در این باره گفت: نگرانی‌ها در مورد ونزوئلا مدتی است که به بازار بازگشته است، در حالی که پیش از این هم انتظار می‌رفت تولید نفت این کشور در سال جاری کاهش پیدا کند.

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، شرکت‌های شورون، PBF Energy، والرو و سیتگو که متعلق به شرکت PDVSA است، بزرگترین پالایشگاه‌های آمریکایی هستند که نفت ونزوئلا را خریداری می‌کنند.

بنا بر آمار رسمی آمریکا، واردات نفت این کشور از ونزوئلا در دسامبر به حدود ۵۷۴ هزار بشکه در روز رسید که تقریبا ۴۰ درصد در مقایسه با واردات ۸۵۰ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز در ژوییه سال ۲۰۱۶ کاهش داشت. واردات نفت آمریکا از ونزوئلا در فوریه سال ۲۰۱۸ به رکورد اندک ۴۰۹ هزار و ۱۵۰ بشکه در روز سقوط کرده بود.

طبق نظرسنجی پلاتس، تولید نفت ونزوئلا در دسامبر به ۱.۱۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد. بانک بارکلیز در گزارشی اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود تولید نفت ونزوئلا به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کند اما تحریم‌های نفتی و سایر عوامل ریسک ممکن است این کاهش را به ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.