بهای معاملات آتی نفت برنت با ۲۵ سنت یا ۰.۴ درصد کاهش نسبت به روز چهارشنبه، به ۶۰.۸۹ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۲ سنت کاهش نسبت به روز گذشته، به ۵۲.۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، قیمت نفت به دلیل تداوم نگرانی‌ها نسبت به متزلزل شدن رشد اقتصاد جهانی، تحت فشار کاهشی مانده است.

چشم انداز تقاضای بیشتر برای نفت به دلیل نگرانی‌ها پیرامون اوضاع اقتصاد جهانی تیره مانده است.

هیو فریم، مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت "فریم فاندز" در این باره گفت: اقدام صندوق بین‌المللی پول در تنزل نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و تداوم هشدارها در خصوص آهسته شدن رشد اقتصاد جهانی در دو سال آینده، فشار فروش در بازار نفت ایجاد کرده است.

صندوق بین‌المللی پول اوایل هفته جاری پیش‌بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را به دلیل ضعف در اروپا و برخی از اقتصادهای نوظهور کمتر کرد.

در این بین، رهبران جهان و مدیران شرکت‌های بزرگ هفته جاری در داووس سوییس گرد آمدند تا در بحبوحه نگرانی‌های اقتصادی، درباره سیاست مناسب گفت‌وگو کنند.

بر اساس گزارش رویترز، بازار نفت همچنین به افزایش ذخایر نفت آمریکا که بدنبال کاهش تولید پالایشگاه‌های این کشور روی داد، واکنش منفی نشان دادند.

طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۸ ژانویه، به میزان ۶.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۴۳.۶ میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران انتظار داشتند آمار، کاهش این ذخایر به میزان ۴۲ هزار بشکه را نشان دهد. فعالیت پالایشگاه‌های نفت آمریکا ۱۵۲ هزار بشکه در روز کاهش یافت.