هیل گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مایک پنس، معاون او با تاج گلی در این مراسم یادبود حضور یافتند.

براساس گفته‌های خبرنگاری که همراه او در این مراسم حضور داشت، ترامپ گفت: صبح به خیر به همگی! روز خوبی است. روز زیبایی است. ممنونم که اینجا هستید، من از این کار شما قدردانی میکنم!

این خبرنگار افزود که بازدید ترامپ از یادواره مارتین لوترکینگ تقریبا ۲ دقیقه به درازا انجامید.

ترامپ قبل از ترک محل به هیچ سوالی در مورد تعطیلی دولت که دوشنبه روز ۳۱ آن بود، پاسخ نداد.

رئیس جمهور و دفتر معاونتش هیچ برنامه‌ای برای روز دوشنبه، که در تقویم آمریکا برای بزرگداشت مارتین لوترکینگ تعطیل عمومی‌ است، در برنامه کاری خود قرار ندادند.

پنس اخیرا توسط پسر مارتین لوترکینگ به دلیل مقایسه ترامپ با پدرش در پیشنهاد برنامه مهاجرتی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

پسر مارتین لوترکینگ گفت: مارتین لوترکینگ جونیور سازنده پل بود نه دیوار.

ترامپ صبح روز دوشنبه در توییتی نوشت: ملت آمریکا روز مارتین لوترکینگ را به این دلیل جشن می‌گیرد که او در برابر حقیقتی که آمریکایی‌ها آن را بسیار با ارزش می‌دانند، ایستاد. این حقیقت آن است که مهم نیست پوست ما چه رنگی است یا کجا متولد شده‌ایم، تمام ما به صورت برابر توسط خدا خلق شده‌ایم.

ترامپ همچنین در توییتش لینک اعلامیه‌ای را قرار داد که بر طبق آن گفته شده که در دوران ریاست او اصلاحات عدالت کیفری و همچنین شغل‌ها افزایش داشته است.

همچنین باراک اوباما، رئیس جهمور سابق آمریکا نیز در توییتی به مناسبت روز مارتین لوترکینگ نوشت: ما به این دلیل که مارتین لوترکینگ برای دستیابی به حقوق بشر ایستاد و قدم‌هایی برای پیشرفتی مثبت در دنیا برداشت، باید یاد او را گرامی بداریم.

او افزود: من همیشه از چیزی که دکتر کینگ آن را پایدارترین و ضروری‌ترین پرسش زندگی می‌خواند الهام میگرفتم، آن پرسش این است که " برای دیگران چه کاری انجام میدهی؟"