بر اساس گزارش انجمن بین المللی ام‌اس، زنان سه برابر مردان به این بیمار مبتلا می‌شوند و در برخی موارد، علائمی متفاوت با مردان را تجربه می‌کنند.

بعضی علائم این بیماری بین همه مشترک است اما علائمی که به صورت موقت زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به نظر می‌رسد که تا حد زیادی به سطح هورمون‌ها وابسته است.

بعضی از متخصصان سطح پایین تستوسترون و بعضی دیگر نوسانات آن را در بروز بیماری اختلال خود ایمنی دخیل می‌دانند. اکثر علائمی که در زنان به وجود می‌آید، در دوران قاعدگی و بارداری مرتبط است:

۱) مشکلات قاعدگی

مطالعات نشان می‌دهند که علائم بیماری ام‌اس طی دوران قاعدگی در زنان تشدید می‌شود که دلیلش می‌تواند کاهش هورمون استروژن باشد. شایع‌ترین علائمی که در دوران قاعدگی می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری ام‌اس باشد، افسردگی شدید، احساس ضعف، خستگی مفرط و عدم توانایی در حفظ تعادل است.

۲) علائم مرتبط با بارداری

نشانه‌هایی که برای قاعدگی برشمرده شد، در دوران بارداری برای زنانی که به بیماری ام‌اس مبتلا هستند، تشدید می‌شود.

اما خبر خوب این است که این بیماری لزوما اختلالی در سلامت جنین به وجود نمی‌آورد.

۳) یائسگی

نتایج برخی از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که علائم بیماری MS بعد از یائسگی افزایش پیدا می‌کنند. مانند دوران قاعدگی، علت تشدید علائم را می‌تواند با کاهش شدید هورمون استروژن مرتبط دانست.

با وجود این که احتمال بیماری در زنان بیشتر بوده و تفاوت اصلی بعضی نشانه‌ها به سطح هورمون بستگی دارد؛

اما علائم دیگر آن بین هر دو جنسیت مشترک است:

تحلیل رفتن عضلات، بی‌حسی و سخت شدن حرکت برای بیماری

مشکلات بینایی، دو بینی و تار شدن بینایی

مشکلات روده و مثانه، اسهال شدید و مداوم، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

مشکلات بلع و صحبت کردن، کاهش توانایی کنترل صدا

کاهش تمرکز، از دست دادن حافظه، سرگیجه و استرس شدید

صرف نظر از نوع علائمی که به دلیل بیماری ظاهر می‌شود، اقدام به چند کار می‌تواند به بهبود این علائم کمک کند؛ مثل رژیم غذایی مناسب و سالم که حاوی مقدار زیادی فیبر باشد، ورزش منظم، اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کشیدن سیگار و درنهایت مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک.

با پزشک معالج خود برای تغییر سبک زندگی و درمان مشورت کنید تا به بهترین شکل ممکن علائم بیماری را تا حد امکان تقلیل دهید.