صادق زیبا کلام امروز در چهل و دومین نشست ماهانه توسعه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با عنوان گفتمان توسعه از دیدگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: معتقدم ریشه بسیاری از ناهنجاری‌ها و ناکامی‌های کشور، به دلیل اقتصاد دولتی آن است و مادامی که اقتصاد دولتی بماند، فساد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

وی افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از میان تمام شخصیت‌های سیاسی، روحانی و غیر روحانی که طی ۴۰ سال گذشته صاحب قدرت بوده‌اند؛ به‌طور ویژه همت گمارد تا اقتصاد آزاد را جایگزین اقتصاد ناکارآمد و درمانده قبل کند.

زیباکلام با اشاره به شرایط کشور پس از هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: آیت‌الله هاشمی در تلاش بود بعد از جنگ، کشور عمرانی و آبادانی یافته و ایران اسلامی جهش داشته باشد از این رو کوشید اقتصاد کشور را از چنبره اقتصاد دولتی برهاند.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تهران؛ تمام کشورهایی که جهش یافتند و دارای اقتصادی موفق هستند؛ اقتصاد دولتی را کنار گذاشته و به سمت اقتصاد آزاد رفته اند.

زیباکلام با اشاره به مقایسه درآمدهای صادراتی ترکیه با صادرات غیرنفتی کشورمان گفت: صادرات ترکیه در سال گذشته ۱۵۰ میلیارد دلار و مالزی ۸۵ میلیارد دلار بوده درحالیکه صادرات غیرنفتی کشورمان که سه چهارم آن وابسته به نفت است، حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

وی با اشاره به بیان مرحوم آیت الله هاشمی مبنی بر ضرورت بالاتر قرار گرفتن ایران اسلامی از کشورهایی همچون ژاپن و مالزی خاطرنشان کرد: آن روزی که آیت‌الله هاشمی دار فانی را وداع گفت؛ اقتصاد ایران، آن چیزی نبود که او می‌خواست.

زیباکلام در پایان با اشاره به تحقیقات گسترده درباره آیت‌الله هاشمی و نحوه آشنایی با او، برگزاری جلسات متعدد مصاحبه با وی و تالیف کتاب درباره ایشان اضافه کرد: در جریان انتخابات مجلس ششم که آیت‌الله هاشمی نامزد انتخابات شده بود، عده‌ای مخالف حضورشان بودند حال اینکه حضور آیت‌الله هاشمی، می‌توانست به آن مجلس اعتبار ببخشد و آن را کارآمدتر کند.