«محمدجواد ظریف» بعد از ظهر امروز چهارشنبه در جمع مسوولان استان کربلا افزود که همان طور که دو ملت ایران و عراق با همکاری همدیگر بر افراط گرایی تکفیری داعش پیروز شدند می توانند بدون نیاز دیگران، مرحله بازسازی را هم پشت سر بگذارند.

وی خطاب به مسوولان و مردم عراق تاکید کرد: «اگر بخواهید در بازسازی عراق به امید دیگران باشید به جایی نمی رسید همان طور که در جنگ داعش اگر به انتظار کمک دیگران بودید، بر این گروه تروریستی پیروز نمی شدید.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که اگر صدور فتوای جهاد کفایی از طرف حضرت آیت الله سیستانی مرجعیت عالی دینی عراق و لبیک گسترده مردم و جوانان عراق به این فتوا و همراهی جمهوری اسلامی ایران با آنها در جنگ علیه داعش نبود، امروز منطقه شکل و شمایل دیگری داشت.

وی تاکید کرد که شعار نیست وقتی گفته می شود که جهان مدیون ملت عراق است و برای جمهوری اسلامی ایران نیز همراهی و مساعدت ملت عراق در این جنگ مایه افتخار بوده است.

ظریف اضافه کرد که پیروزی بر داعش حاصل ایثار و مجاهدت خود ملت عراق است و دیگران هیچ کاری در این خصوص نکرده اند و جمهوری اسلامی ایران نیز در کنار ملت عراق بود که توانست به این توفیق دست پیدا کند.

در این جلسه مسوولان محلی استان از تلاش های محمد جواد ظریف در توافقنامه هسته ای بعنوان یک توافقنامه تاریخی تقدیر کردند و خطاب به وی گفتند که «تلاش شما صلح و آرامش را به جهان برگرداند.»

محمد جواد ظریف پیش از ظهر امروز چهارشنبه در همایش بزرگ اقتصادی ایران و استان های جنوب و مرکز عراق که در شهر کربلا برگزار شد، شرکت کرد.

در این همایش علاوه بر مسوولان محلی و تعدادی از نمایندگان پارلمان، دهها تن از فعالان اقتصادی و صنعت گران و سرمایه داران از استان های کربلا، نجف، بابل، میسان، واسط، سماوه و دیوانیه به همراه فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران شرکت کرده بودند.

ظریف بعد از همایش به زیارت عتبات حسینی و عباسی مشرف شد و از روند بازسازی این دو عتبه مقدس بازدید به عمل آورد.

وزیر امور خارجه ایران در سفری ۴ روزه یکشنبه گذشته وارد بغداد شد و ضمن دیدار و رایزنی با مقامات عراقی از جمله همتای عراقی اش در همایش بزرگ اقتصادی ایران و عراق در بغداد شرکت کرد.

ظریف دیروز سه شنبه نیز به اربیل و سلیمانیه سفر کرد و با مسوولان اقلیم کردستان دیدار و رایزنی و در همایش بزرگ همکاری اقتصادی ایران و کردستان عراق شرکت کرد.

وزیر امور خارجه ایران قرار است فردا پنجشنبه بعد از مشرف شدن به زیارت مرقد امیرمومنان علی (ع) خاک عراق را ترک کند.