حریت نوشت، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه امروز سه شنبه در نشست گروهی حزب متبوع خود در پارلمان این کشور در آنکار در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدار وی با ولادیمیر پوتین همتای روسیه ای خود اعلام کرد: به احتمال زیاد ۲۳ ژانویه (۳ بهمن ماه) با پوتین دیدار خواهم داشت.

رئیس جمهوری ترکیه در این خصوص گفت: البته یک اجلاس را پیش از این آغاز کرده بودیم. من به همراه پوتین و روحانی یک دیدار ۳ جانبه انجام خواهیم داد هنوز تاریخ آن مشخص نشده است.

اردوغان در خصوص ساخت و ساز در منطقه امن در سوریه نیز پاسخ داد: شرکت انبوه سازان دولتی ترکیه «TOKİ» می تواند در این زمینه فعالیت داشته باشد. اگر نیروهای ائتلاف به ویژه آمریکا از ما حمایت مالی کنند، ما یک منطقه امن برای مردمان این منطقه خواهیم ساخت. این طرح همچنین از مهاجرت نیز جلوگیری می‌کند. تا کنون اقدام مثبتی در زمینه ساخت منطقه امن صورت نگرفته است.

رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در ادامه افزود: من موضوع ساخت و ساز در منطقه امن را با مرکل صدر اعظم آلمان مطرح کرده بودم، او نیز از این طرح استقبال کرده بود. در اجلاس گروه ۲۰ به بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز گفتم. اونیز استقبال کرده بود. اما متاسفانه بعد از آن؛ هیچ یک از آنها اقدامی انجام ندادند.

وی در پاسخ به سوالی در باره اینکه ی‌پ‌گ در این منطقه امن کجا جای دارد، گفت: ی‌پ‌گ گروه تروریستی است،ی‌پ‌گ/پ‌ک‌ک با داعش برای ما فرقی ندارد.