‌هدایت‌الله میرمرادزهی در گفت‌وگو با ایسنا- ‌اظهار کرد: لنج "سدیس" به‌ همراه ۱۴ ماهیگیر و ملوان به فرماندهی ناخدا "بشیراحمد جنگال‌زهی" اواخر اسفندماه ۹۳ برای ماهیگیری، از چابهار عازم آب‌های فراساحلی شد و به دلیل از کار افتادن موتور آن، اواخر اردیبهشت‌ماه ۹۴ در آب‌های سومالی به گل نشست و ماهیگیران آن‌هم به اسارت گروه تروریستی "الشباب" درآمدند.

وی افزود: از همان ابتدای دستگیری، به مبادی ذیربط از جمله وزارت کشور، وزارت خارجه و وزارت اطلاعات گزارش‌های لازم درباره ماهیگیران و لنج ارسال شده است و در این سه سال هربار مجددا بنا به درخواست‌ها گزارش‌های لازم باز ارسال شده است‌.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سربازان گمنام امام زمان(عج) و هم‌چنین وزارت خارجه با کمک‌ سفارت‌های ایران در کشورهای هم‌جوار مجددانه و پیگیرانه برای آزادی این ۱۴ صیاد تلاش کرده‌اند اما به‌دلیل در بند بودن آن‌ها در یک گروه تروریستی که خواسته مشخصی ندارد و با ایران عناد و جنگ دارد، روند آزادی بیش‌از اندازه طولانی شده است‌.

میرمرادزهی خاطرنشان کرد: کوتاهی درباه آزادی این ۱۴ صیاد صورت نگرفته چنانچه که ۲۱ صیاد ایرانی اهل سیستان و بلوچستان ‌که پارسال و امسال‌ در بند گروه‌های مختلف دزدان دریایی گرفتار شده‌ بودند؛ با تلاش‌های صورت گرفته نجات یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، در دوسال گذشته ۲۱ صیاد ایرانی دربند گروه‌های مختلف دزدان و دولت سومالی با رایزنی‌ها و تلاش‌های صورت گرفته آزاد شدند؛ ۱۷ نفر از این صیادان که مهرماه ۹۶ توسط دولت سومالی‌ دستگیر شده بودند؛ با رایزنی سفارت ایران در کنیا، ۳۱ خردادماه با استقبال معاون کنسولی وزارت خارجه به ایران برگشتند. به‌جز این ۱۷ نفر، ۴ نفر دیگر نیز که از سال ۹۴ تاکنون دربند دزدان بودند با تلاش وزارت اطلاعات وعملیات سربازان گمنام امام زمان(عج) با استقبال وزیر اطلاعات ۱۷ خردادماه به ایران برگشتند و همچنان ۱۸ نفر اسیر هستند.

از این ۱۸ صیاد اسیر، ۴ نفر از سال ۹۴ دربند دزدان دریایی و ۱۴ نفر هم در بند گروه تروریستی الشباب هستند.