مرکز ردیابی اطلاعات خطوط کشتیرانی نوشت، ایران در ماه دسامبر سال گذشته توانسته ۳۰۲ هزار بشکه نفت خام به کشور هند صادر کند این درحالی است که در ماه نوامبر واردات نفت به ۲۷۶ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

همچنین بر اساس داده‌های این مرکز، هند در سال ۲۰۱۸، ۵۳۱ هزار بشکه در روز و حدود ۱۳ درصد نفت بیشتری از ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ وارد کرد، چون پالایشگاه های این کشور خرید از ایران را بخاطر تخفیف پیشنهاد شده توسط تهران قبل از تحریم های آمریکا افزایش داده بودند.

ایران امیدوار است در سال ۱۹-۲۰۱۸ روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به هند بفروشد و برای تقویت فروش، حمل و نقل دریایی را رایگان ارائه می‌ دهد.

علاوه براین، با افزایش صادرات نفت ایران به هند در ماه دسامبر، مدیر اجرایی شرکت پالایشگاهی «اس کی اینووِیشن» کره جنوبی نیز اعلام کرد، این کشور واردات نفت خام از ایران را تا کمتر از یک ماه دیگر از سر می‌گیرد.

«کیم جون» مدیر اجرایی شرکت پالایشگاهی «اس کی اینووِیشن» کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد، سئول هم اکنون با ایران درباره محموله وارداتی نفت خام سرگرم مذاکره است و اواخر ماه ژانویه یا اوایل فوریه نفت خام ایران وارد کره جنوبی خواهد شد.

سئول پیش از نوامبر ۲۰۱۸ به علت تحریم‌های نفتی واشنگتن ضد تهران، خرید نفت ایران را به‌طور کامل متوقف کرده بود اما پس از مدتی یک معافیت شش ماهه برای ادامه خرید نفت ایران دریافت کرد.

کره جنوبی چهارمین وارد کننده بزرگ نفت خام در جهان و در کنار چین و هند، از مشتریان مهم نفت ایران به شمار می‌رود.