عباس جعفری دولت‌‌آبادی در حاشیه نشست بررسی وضعیت پیش‌‌فروش خودرو از اعلام نظر کارشناسی هیات هفت نفره در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات خبر داد و گفت: طبق وعده‌‌‌‌‌ای که به مردم دادیم در دو روز گذشته هیات نظر کارشناسی را اعلام کرده و سه عامل اساسی را مقصر دانسته است.

وی ادامه داد: راننده، دانشگاه و پیمانکار که مسئول خدمات‌‌‌رسانی در آنجا بوده است مقصر اعلام شدند. راننده فوت کرده است و از طریق بیمه، مبلغ دیه‌ها وصول می‌شود.

این مقام قضایی افزود: برخلاف نظر پلیس که به طور درصدی اعلام تقصیر کرده بود، هیات هفت نفره به نحو مساوی افراد و دستگاه‌ها را مسئول شناخته است. بعد از ابلاغ این نظریه مقرر شد طبق قانون اقدام شود و اگر اعتراضی باشد طبق قانون به آن عمل می‌شود.

جعفری دولت‌‌آبادی اضافه کرد: به بازپرس و دادستان منطقه توصیه کرده‌ایم که اگر خانواده‌ها آمادگی دارند، دیه خود را بگیرند طبق مقررات دیه از طریق شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه پیشرفت پرونده مطلوب بوده است، اظهار داشت: ان‌‌شاءالله پرونده تا هفته آینده کارهای پرونده از لحاظ قضایی تکمیل می‌شود و به زودی کیفرخواست صادر خواهد شد و امیدواریم پرونده به زودی نیز به دادگاه ارسال شود.

دادستان تهران ادامه داد: چنانچه خانواده‌ها در بخش دریافت دیه پیشقدم شوند و بعد از آن پرونده به دادگاه برود از نظر ما منعی وجود ندارد و ما آمادگی داریم. همچنین در مورد مصدومانی که در قید حیات هستند، چون طول درمان آنها طولانی است طبیعتا باید صبر کنیم طول درمان نهایی شود. بنابراین در بخش افرادی که فوت شده و مصدوم شدند پرونده تفکیک شده است.

وی افزود: در مورد مصدومان نیز که بخواهند دیه بگیرند منعی وجود ندارد و از طریق بیمه این امکانات در نظر گرفته شده است، توصیه کردیم که در این بخش‌ها کمک بیشتری شود، تعداد افراد بستری در این زمینه ۱۰ نفر هستند.

این مقام قضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرونده شاکی خصوصی دارد، تصریح کرد: خانواده‌هایی که فرزندانشان فوت شده و همچنین مصدومان طرح شکایت کرده‌اند و پرونده شاکی خصوصی دارد.

جعفری دولت‌‌آبادی در ارتباط با خرید و فروش ارز خاطرنشان کرد: چندین بار عنوان کردیم که خرید و فروش ارز جرم است. اولین پرونده‌‌ای که در این زمینه به دادگاه رفت ۱۵ متهم داشت که احکام آنها هفته گذشته صادر شد و هر کدام به شش ماه حبس محکوم شدند. این احکام قطعی است و اجرا خواهد شد و اولین حکمی است که برای خرید و فروش ارز در معابر صادر شده است.

وی اضافه کرد: تمام کسانی که در معابر خرید و فروش ارز می‌‌‌کنند، دچار این گرفتاری خواهند شد بنابراین این مسائل را جدی بگیرند، حدود ۴۵ کیفرخواست دراین رابطه صادر و به دادگاه ارسال شده است و در نوبت محاکمه قرار دارد.

جعفری دولت‌‌آبادی ادامه داد: به لحاظ اینکه امروز کشور درگیر مبارزه با آمریکا است، به انسجام جدی داخلی نیاز داریم. متاسفانه افرادی در رسانه، فضای مجازی و تریبون‌ها مطالبی می گویند که نتیجه آن دلسردی مردم است ادعاهای بی‌‌مبنا، اخبار خلاف، اتهام‌‌زنی، افترا و درگیر کردن دستگاه‌ها به امور موهوم از جمله این موارد است.

وی افزود: امروز ما نباید اجازه دهیم ناامیدی بر مردم غلبه کند بنابراین از دستگاه‌های دولتی، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و مقام‌های مسئول که تریبون در اختیار دارند، انتظار می‌رود که به مردم امید و آرامش دهند، آمریکا بداند با همه سختی‌ها و مشکلات ملت ما بیدار و محکم در برابر دشمن ایستاده است و هیچ گونه خم به ابرو نخواهد آورد.