اویل پرایس نوشت، عربستان سعودی با امید به بالا رفتن قیمت نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه، آماده کاهش بیشتر  تولید خود در این ماه می شود.

عربستان سعودی قصد دارد صادرات نفت خود را تا پایان ماه جاری تا ۷.۱ میلیون بشکه در روز پایین بیاورد. اگر قیمت نفت خام برنت تا ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا نکند، بودجه عربستان متوازن نمی شود. عربستان سعودی قصد دارد صادراتش را ۸۰۰ هزار بشکه پایین‌تر از سطح نوامبر کاهش دهد. این مقدار بیشتر از آن چیزی است که در قرارداد اوپک توافق شده بود.

وست تگزاس اینترمدیت و برنت، هر کدام ۲ درصد در معاملات افزایش یافته‌اند. وست تگزاس اینترمدیت نزدیک به ۵۰ دلار در هر بشکه معامله می‌شود و نفت برنت به بیش از ۵۸ دلار در هر بشکه رسیده است. هر دوی این شاخص ها از زمان پایین ترین قیمت خود در اواخر دسامبر، ۱۶ درصد رشد کرده اند. الیور جیکوب، استراتژیست پترو ماتریکس گفت: «شتاب دارد به بازار باز می‌گردد. ما تا حالا ۵ روز متوالی افزایش قیمت داشته ایم و آنچه امروز می‌بینید ادامه همین روند است».

چند عامل دیگر هم در این افزایش قیمت دو هفته ای دخیل بوده‌اند. موضوع ملایم‌تر فدرال رزرو آمریکا در هفته گذشته به بازارهای جهانی سهام نیرو داد و ترس از رسیدن به یک رکود اقتصادی را کاهش داد. در همین حین آمریکا و چین در همین هفته مذاکرات تجاری را از سر گرفتند که نشان‌دهنده گرم شدن روابط در جنگ تجاری است. به خاطر آسیب دیدن هر دو کشور از جنگ تجاری، هر دوی آنها تحت فشار برای رسیدن به یک توافق هستند.

در واقع، با توجه به شرایط ماه دسامبر و سقوط قیمت نفت به پایین‌ترین حد در ۱۸ ماه گذشته، بازار نفت همچنان کساد است. عربستان سعودی تا حالا ۴۰۰ هزار بشکه از تولید خود را نسبت به ماه گذشته در دسامبر کم‌کرده و خبرهایی حاکی از کاهش ۴۰۰ هزار بشکه ای دیگری در ژانویه می رسد.

کامرز بانک در روز دوشنبه اعلام کرد: «اگر توافق بین اوپک و متحدانش مانند قرارداد دو سال گذشته باشد، بازار نفت احتمالا در نیمه اول سال جاری دوباره متعادل می‌شود. افزایش کم شتاب تر تولید نفت آمریکا هم به این مسئله کمک می‌کند. فعالیت حفاری آمریکا به خاطر قیمت پایین نفت در روزهای اخیر به طرز قابل توجهی کاهش یافته است».

با اجرایی شدن کاهش تولید اوپک، نفتی که بیش از حد بازار را در نوامبر و دسامبر پر کرده بود، کاهش می یابد. البته در مورد این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد. برخی تحلیلگران کاهش تولید اوپک و متحدانش را نسبت به آنچه برای تعادل بازار لازم است، کافی نمی‌دانند.

وست تگزاس اینترمدیت نزدیک به ۵۰ دلار در هر بشکه است و اگر عربستان به آنچه در وین توافق کرده‌اند متعهد بماند، بالاتر هم می‌رود. بسیاری بانک‌های سرمایه‌گذاری در ۲۰۱۹ شاهد افزایش قیمت زیادی خواهند بود، حتی اگر بسیاری از آنها تصور نکنند که وست تگزاس اینترمدیت و برنت به بالاترین حد در ماه اکتبر باز می‌گردند.