مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: به خاورمیانه می‌روم تا این پیام روشن را به دوستان و شرکای‌مان ارسال کنم که آمریکا متعهد به منطقه، متعهد به شکست داعش و متعهد به مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران است.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین دوشنبه شب پیش از سفر به منطقه گفت که خروج نیروهای این کشور از سوریه یک تغییر تاکتیک است و به معنی تغییر تعهد واشنگتن به نابودی داعش و مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه نیست.

وی تاکید کرد که هیچ تغییری در استراتژی آمریکا برای مقابله با ایران به وجود نیامده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو هفته پیش تصمیم گرفت که حدود دو هزار نیروی نظامی این کشور را از سوریه خارج کند که منجر به انتقادات فراوان به او و حتی استعفای وزیر دفاع آمریکا شد.

یکی از نگرانی‌ها از خروج آمریکا، تقویت نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

وزیر امورخارجه آمریکا قصد دارد در سفر خود به خاورمیانه درباره این تصمیم رئیس جمهور کشورش گفت‌وگو کند. همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در این هفته به اراضی اشغالی و ترکیه رفته بود تا درباره تصمیم ترامپ برای ترک سوریه رایزنی کند. وی اعلام کرد که هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه تعیین نشده است.

بولتون با تکرار ادعای حضور ایران در سوریه نیز گفت که نیروهای آمریکایی در مناطق بحرانی التنف در جنوب سوریه برای مقابله با آنچه فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه خواند، باقی خواهند ماند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز پیش از این گفته است که خارج شدن نیروهای آمریکایی از سوریه سیاست راهبردی و بلندمدت این رژیم برای مقابله با ایران را تغییر نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، مقامات آمریکایی و صهیونیستی در حالی به‌طور مکرر از تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در سوریه و ایجاد پایگاه نظامی در این کشور حرف می‌زنند که نه تنها مقامات ایرانی، بلکه روس‌ها و سران سوریه بارها تاکید کرده‌اند که حضور مستشاری ایران در سوریه تنها برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی بوده است و سوابق کمک ایران به شکست داعش در عراق و سوریه مبین این حقیقت است.

در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان چندی پیش در مصاحبه‌ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی تنها برای هدف مقابله با گروه‌های تندرو در سوریه حضور نظامی دارد، زیرا توسط دولت این کشور دعوت شده است.

وی افزود: همگان کمک ما به مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی را به رسمیت می‌شناسند و هیچ دلیل دیگری برای این حضور ما (در سوریه) وجود ندارد.