مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در تشریح نشست روز گذشته کمیسیون متبوعش، گفت: بندهای لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ در این نشست بررسی شد؛ کمیسیون به دنبال شفافیت درآمدهای نفتی است چراکه تا به امروز مجلس هیچ گونه دخالتی در ۱۴.۵ درصد سهم شرکت ملی نفت نداشته است.نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: در بودجه سال آینده ۲ تعهد برای شرکت ملی نفت از محل ۱۴.۵ درصد مقرر شد؛ نخست یک هزار و  ۵۰۰ میلیارد تومان برای گازرسانی با اولویت گازرسانی به مناطق محروم مانند شهرهای استان سیستان و بلوچستان هرمزگان پیش بینی شده است و دوم ۶ هزار میلیارد تومان برای تهاتر قیر که در سال گذشته ۳ هزار میلیارد تومان بود.

وی اظهار کرد: فهرست هزینه‌های شرکت ملی نفت باید در اختیار مجلس قرار گیرد این درحالی است که این لیست در هیچ سالی به مجلس ارائه نشده است. برای تحقق این مهم کمیته کاری باید چارچوب و شکل این لیست را مشخص کند تا فهرست هزینه‌های شرکت ملی نفت مشخص شود.لاهوتی با بیان اینکه مجلس با هدف شفافیت بر ارائه فهرست هزینه های شرکت ملی نفت تاکید می کند، بیان کرد: برخی اعتقاد دارند اختصاص ۱۴.۵ درصد از بودجه به این شرکت کم است و برخی دیگر اعتقادی کاملا متفاوت دارند.

وی با بیان اینکه در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تعیین قیمت نفت در بودجه سال ۹۸ مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: همچنین در نشست امروز نحوه تخصیص اعتبار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالای اساسی مورد بررسی قرار گرفت چراکه در بودجه سال آتی برای این ارز مبلغ ۱۴ هزار میلیارد دلار اختصاص داده شده است که تفاوت آن با ارز نیمایی حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان است. باید دید آیا این مبلغ در سال آیده ناختصاص داده شود یا نیاز است نحوه پرداخت مورد بازبینی قرار گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمایندگان در روش دولت برای اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دغدغه دارند چراکه زمانی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی پرداخت می‌شود باید تاثیر این ارز در قیمت‌ها برای مردم مشهود باشد. سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در مورد روش اختصاص این ارز تردید داردبه همین دلیل مقرر شد این مباحث در جلسات آتی کمیسیون بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است فردا عصر(سه‌شنبه ۱۸ دی)  جلسه کمیسیون تلفیق بودجه۹۸ به منظور تهیه آیین نامه و مقدمات بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ برگزار می‌شود.۲ هفته زمان برای بررسی لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده است در صورتی که در این ۲ هفته بررسی لایحه بودجه به نتیجه نرسد کمیسیون تلفیق نهایتا تا ۳ هفته جمع بندی خود را به صحن علنی ارائه می کند.