«عدنان موسی پور» با بیان این مطلب گفت: صادرکنندگان در  نشست رئیس کل بانک مرکزی خواستار لغو پیمان سپاری ارزی شدند.

وی افزود: پیمان سپاری ارزی ساز و کاری است که در مسیری غلط طراحی شده و بخشنامه های مکرر نیز به منظور اصلاح این روند ابلاغ می شود.

وی که ریاست اتاق مشترک ایران و قطر را نیز به عهده دارد، اضافه کرد:صادرکنندگان واقعی برای ادامه فعالیت خود و تامین هزینه های جاری تولید یا خرید کالا، مجبور هستند ارز را برگردانند.

موسی پور ادامه داد: یکی از اختلاف نظرهای صادرکنندگان با بانک مرکزی در ارتباط با ارز حاصل از صادرات به عراق، افغانستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس است؛ درآمدهای حاصل از صادرات به این کشورها از طریق صرافی ها به صورت ریال به کشور باز می گردد و بر اساس پیمان سپاری ارزی، صادرکننده باید آن وجوه را به ارز تبدیل و به سامانه نیما عرضه کند.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: در بخشنامه های مرتبط با پیمان سپاری ارزی تاکید شده که ارز حاصل از صادرات باید ظرف سه ماه به سامانه نیما عرضه شود، در حالی که در بعضی کشورها تا کالا به کشور مقصد برسد سه ماه طول می کشد.

بر اساس تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی همه صادرکنندگان غیرنفتی موظفند حداکثر سه ماه بعد از صادرات ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کرده یا به‌ ترتیبی که بانک مرکزی معین می‌کند، ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.

موسی پور تصریح کرد: زمان بازگشت ارز برای همه کشورها و همه گروه های کالایی یکسان نیست. وی نخستین و شاید مهمترین درخواست صادرکنندگان را لغو پیمان سپاری ارزی عنوان کرد و گفت: این خواسته، دیروز در جلسه با رئیس کل و معاون ارزی بانک مرکزی نیز مطرح شد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه مشکلات خود را مطرح کرد.

«عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی دیروز در نشست هم‌اندیشی با هیات رییسه و اعضای اتاق‌های بازرگانی ایران، تاکید کرده بود ارز حاصل ازفروش نفت به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می‌یابد و برای تامین دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد.

وی اضافه کرد: اگر صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات بیشتری را به سامانه نیما عرضه کنند، شاهد تعادل بیشتر نرخ ارز در بازار خواهیم بود و اینگونه بخش خصوصی به رونق تولید نیز کمک کرده است.

 پس از تغییر سیاست‌های ارزی دولت، صادرکنندگان غیرنفتی ملزم شدند ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه ارزی نیما ارایه کنند تا صرف واردات شود.

با این حال و براساس اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از ۱۶ مرداد امسال تا نهم دی ماه به ۶ میلیارد و ۵۳۶ میلیون یورو رسید و به این ترتیب مجموع تامین ارز به پنج میلیارد و ۷۳۲ میلیون یورو رسیده است.

این در حالی است که طبق آمار گمرک ایران در ۹ ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسید در حالی که در همین مدت ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار کالا نیز وارد کشور شده است.