به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، بر اساس اسناد و مدارک ارائه ‌شده توسط اتاق بازرگانی هلند، شرکت &#۳۹;گوگل&#۳۹; یکی از چهار غول بزرگ اینترنتی آمریکا و جهان، در سال ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۲۰ میلیارد یورو معادل ۲۳ میلیارد دلار از اروپا فرار مالیاتی داشته است.

بخشی از این فرار مالیاتی از طریق شرکت برمودا که از آن به عنوان بهشت مالیاتی اروپا یاد می شود، انجام شده است.

بر اساس این اسناد، شرکت مادر &#۳۹;گوگل&#۳۹;، در سال ۲۰۱۷ از طریق شرکت تابعه خود در هلند مبلغ ۹‚١۵ میلیارد یورو به یک شرکت مجازی در &#۳۹;برمودا&#۳۹; انتقال داده است.

گوگل با انتقال دارایی به برمودا، عملاً خود را از پرداخت مالیات معاف کرده است.

گرچه سخنگوی شرکت اینترنتی گوگل ادعا کرده است که تمام مالیات خود را در سال های گذشته به اروپا پرداخت کرده است اما اروپا این شرکت را به فرار مالیاتی متهم می کند.

شرکت گوگل تنها غول آمریکایی اینترنتی نیست که در سال های گذشته اقدام به فرار مالیاتی از کشورهای اروپایی کرده است. اتحادیه اروپاه علاوه بر گوگل، دیگر شرکت های بزرگ اینترنتی آمریکا جمله فیسبوک، اپا و آمازون را به فرار مالیاتی متهم می کند.

به همین علت اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا مانع از این شود که غول‌های اینترنتی آمریکایی، پول خود را بدون پرداخت مالیات از اروپا خارج کنند؛ از این رو تمام تلاش خود را به کار بسته تا با تصویب قوانینی، از سال ۲۰۲۰ مانع این روند شود.

در همین ارتباط، دولت فرانسه هفته گذشته اعلام کرد در نظر دارد مالیات شرکت های اینترنتی آمریکایی از جمله گوگل، فیسبوک و آمازون را افزایش دهد.

دولت فرانسه افزود، منتظر است سایر کشورهای اروپایی نیز به تبعیت از پاریس، دست به چنین اقدامی بزنند.

پاریس مدت‌ها است که به دنبال وضع قانون عادلانه‌تر مالیاتی، برای شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در اتحادیه اروپا است؛ اما روند پیشرفت این پرسه در بروکسل، با اختلاف نظر میان ۲۸ کشورعضو، در مورد وضع تعرفه بر غول‌های &#۳۹;سیلیکون ولی&#۳۹; Silicon Valley ، متوقف شده است.