دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توهین به جهاد مردم افغانستان اظهارداشت که دلیل حمله روس‌ها به افغانستان این بود که تروریست‌ها از این کشور وارد روسیه می‌شدند و این حمله کار درستی بود.

این تعبیرهای ترامپ درباره جهاد مردم افغانستان به حرکت‌های تروریستی واکنش دولت وحدت ملی را در پی داشت.

دولت افغانستان با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که رئیس جمهور آمریکا باید درباره اظهاراتش علیه جهاد مردم افغانستان توضیح دهد.

بر اساس این بیانیه، "در پی تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، مردم این کشور در نتیجه یک قیام ملی به خاطر کسب آزادی خاک مقدس خویش، جهاد را آغاز کردند."

اهانت صریح ترامپ در حالی جهاد مردم افغانستان را نشانه رفته است که آمریکا بزرگترین حامی تروریسم در جهان محسوب می‌شود.

«هافینگتون پست» چندی قبل به نقل از «جان مک کین» رئیس سابق کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نوشته بود که سیاست‌های اشتباه این کشور و نداشتن استراتژی درست سبب ایجاد داعش در افغانستان شد.

از سوی دیگر، «جان اباتسفورد» مأمور سابق سازمان سیا به «ورلد نیوز دیلی ریپورت» گفته بود که داعش با حمایت مالی و مدیریت سازمان سیا علیه کشورهای مخالف آمریکا و ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌جنگد.

 ظهور داعش در افغانستان با توجه به تحولات منطقه‌ای و جهانی برگ جدید بازی غربی‌ها به ویژه آمریکا در این کشور است. از دیگر اهداف حمایت از داعش در افغانستان را می‌توان خرید زمان برای حضور بلند مدت غربی‌ها برای پیاده‌سازی طرح‌های جدید در منطقه نام برد.

یکی از طرح‌هایی که همواره نگرانی برخی از کارشناسان را در پی داشته است کمک آمریکا به کوچ داعش از عراق و سوریه به زیستگاه جدیدی مانند افغانستان بوده است. آمریکا تلاش دارد تا با صدور تروریسم از مرزهای شمالی افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی روسیه و کشورهای همجوار آن را ناامن کند.