هند و آمریکا در سال‌های اخیر و به دنبال تلاش آنان برای مقابله با نفوذ چین در آسیا روابط نزدیک‌تری پیدا کرده‌اند اما اقدام دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای تضعیف فعالیت‌های توسعه‌گرانه هند در افغانستان، نه تنها سیاستمداران، بلکه شهروندان عادی این کشور را نیز خشمگین کرده است.

این در حالی است که هند میلیاردها دلار در پروژه‌های اقتصادی و آموزش‌های نظامی افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

ترامپ این هفته گفت، با نارندرا مودی، نخست وزیر هند رابطه خوبی دارد اما مودی پیوسته به او می‌گوید "در افغانستان کتابخانه‌ای ساخته است".

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: این مثل پنج ساعت از چیزی است که ما (در افغانستان) هزینه کرده‌ایم و ما باید بگوییم وای، ممنون از کتابخانه! نمی‌دانم در افغانستان چه کسی از آن استفاده می‌کند.

مشخص نیست ترامپ در این اظهارات به چه کتابخانه‌ای اشاره دارد اما حزب حاکم و اپوزیسیون اصلی هند هر دو از اظهارات ترامپ انتقاد کرده‌اند.

هند و افغانستان روابطی به عمر چندین قرن دارند و هر دوی آن‌ها پاکستان را به "عدم اقدام کافی برای مقابله با تروریست‌ها" متهم می‌کنند.

دبیرکل حزب بهاراتیا جاناتا در توییتر خود نوشته است: ترامپ احتمالا می‌داند در حالی که علیه کمک دیگر کشورها در افغانستان صحبت می‌کند، هند در این کشور نه تنها کتابخانه، بلکه جاده، مدرسه و حتی ساختمان پارلمان ساخته است. ما زندگی می‌سازیم؛ چیزی که افغان‌ها به خاطرش از ما تشکر می‌کنند. مهم نیست دیگران چه می‌کنند یا نمی‌کنند.

حزب کنگره هند نیز اظهار کرده است: هند به اندرزهای آمریکا درباره افغانستان نیازی ندارد.