محسن هاشمی رفسنجانی، صبح پنجشنبه (۱۳ دیماه ۹۷) در همایش تقنین در جمهوری اسلامی که در محل تالار مفید دانشگاه مفید قم برگزار می‌شد، اظهار داشت: تقنین زیربنای ساختار حاکمیتی است و در مراتب دینی هم تقنین نقشی اصلی دارد و اصولا احکامی که هر دینی از آن استفاده میکند، تقنین محسوب می‌شود.

وی افزود: این تقنین است که خط و مشی‌ها را مشخص کرده و باید زمینه‌های حکمرانی خوب را در هر ساختار سیاسی و حاکمیتی ایجاد کند و به همین دلیل است که بزرگان انقلاب اسلامی و حضرت امام(ره)، از همان ابتدای پیروزی انقلاب سعی کردند، روش تقنینی را استفاده کنند و ما هم همچنان از این روش استفاده می‌کنیم.

فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی، تصریح کرد: جای تأسف است که در کشورمان قوانین را خیلی خوب می‌نویسیم اما در مرحله اجرا آن‌ها را خوب انجام نمی‌دهیم.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره) از ابتدای انقلاب نقش ویژه‌ای در بحث تقینینی داشتند، گفت: مرحوم آیت‌الله هاشمی را با سابقه چند دوره ریاست مجلس شورای اسلامی و ریاست چند دوره در مجمع تشخیص مصلحت نظام، می‌توان پدر مسائل تقنینی جمهوری اسلامی نامید.

محسن هاشمی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه احتیاج است بسیاری از قوانین کشور ما بازبینی شود، گفت: هر قانونی محدودیتی برای مردم ایجاد می‌کند و بعضا قوانین هم می‌تواند باعث فساد شود و بنابراین کشور بعد از طی چند دوره نیاز به بررسی مجدد قوانین خود دارد.

وی با تأکید بر اینکه برای حکمرانی خوب نیاز است که قوانین زیاد نباشد بلکه باید قوانین خوب، به خوبی اجرا شود، گفت: آیت الله هاشمی(ره) نسبت به زیاد بودن قوانین احساس نگرانی می‌کردند و بعدها دولت و مجلس نسبت به این موضوع وارد شدند تا برخی قوانین در کار و امور مردم و کشور، ایجاد اختلال نکند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: موضوع دیگر در بحث قوانین که لازم است به آن اشاره شود، تزاحم در مسائل قانونی است که در نتیجه آن، مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

وی یادآور شد: آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در چهار دوره‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند، با اقدامات‌شان کاری کردند که نهاد مجمع به عنوان نهادی که معضل‌های نظام را حل می‌کرد، مطرح شد.

محسن هاشمی اضافه کرد: ایشان (مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی) بعنوان یک مجتهد، اسلام شناس و یک مدیر با تجربه، توانستند تقدم مصلحت را در مسائل کشور خیلی خوب بشناسند و به آن عمل کنند و از این جهت امروز جای شان خالی است.