این مرجع تقلید در دیدار اعضای هیأت مدیره انجمن مبارزه با سرطان کشور‌ با اشاره به هزینه های بالای درمان بیماری سرطان در کشور، خواستار اختصاص بودجه مناسب از سوی دولت برای این موضوع شد.

وی تصریح کرد: هرچند دولت در شرایط سخت مالی قرار دارد، اما پیشنهاد ما به دولت این است که بیماری سرطان را در اولویت تخصیص بودجه قرار دهند و به این موضوع توجه کنند، زیرا بیماری سرطان گسترش پیدا کرده است.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: خیرین محترم نیز خوب است بخشی از سرمایه خود را در مسیر درمان بیماران مبتلا به سرطان بکار گیرند.

وی احساس وظیفه کردن در خصوص مسائل و مشکلات اجتماعی را یک اصل مهم عنوان کرد و گفت: در خصوص مسائل اجتماعی دو مساله مهم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و افزود: با توجه به هزینه‌های بالای درمان بیماری سرطان باید برنامه ویژه ای در خصوص پیشگیری از این بیماری تدوین شود.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید طب سنتی ابزاری برای افراد غیرمتخصص شود، افزود: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که هر فردی بدون این که صلاحیت های لازم را داشته باشد و صرفا چون یک یا چند کتاب خواند بیاید دستور درمان بدهد.