هیات انتخاب بخش مستند متشکل از مرتضی رزاق کریمی، سلیم غفوری و آرش لاهوتی پس از بازبینی ۴۵ فیلم مستند بلند متقاضی حضور در بخش مستند، ۵ فیلم زیر را به ترتیب حروف الفبا برای حضور در جشنواره فیلم فجر برگزیدند.

بهارستان خانه ملت به تهیه کنندگی و کارگردانی بابک بهداد، تمام چیزهایی که جایشان خالی است به تهیه کنندگی و کارگردانی زینب تبریزی، خانه ای برای تو به تهیه کنندگی مهدی شا محمدی و کارگردانی مهدی بخشی مقدم، دلبند به تهیه کنندگی الهه نوبخت و کارگردانی یاسر طالبی، نت های مسی یک رویا به تهیه کنندگی مرتضی شعبانی و کارگردانی رضا فرهمند اسامی مستندهای این دوره از جشنواره هستند.

پیش از این نیز ۱۰ فیلم بخش «نگاه نو » شامل «پالتو شتری» ، «جان‌دار» ، «حمال طلا» ، «دیدن این فیلم جرم است!» ، «روزهای نارنجی» ، «زهر مار» ، «سونامی» ، «مسخره باز» ، «معکوس» و «یلدا» به بخش مسابقه این دوره از جشنواره راه یافته بودند.

جشنواره فیلم فجر به گواه کارشناسان و اهالی فرهنگ و هنر مهمترین رویداد فرهنگی - هنری کشور است که همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همه ساله برپا می شود.

این جشنواره ویترینی برای سینمای ایران است و به اعتقاد کارشناسان، بخش بزرگی از فیلم های حاضر در این رویداد به منتقدان و نویسندگان و اهالی رسانه نشان می دهد در سال آتی شاهد چه سطح کیفی از آثار سینمایی در اکران های عمومی خواهیم بود و بخشی از اقتصاد سینمای ایران در گرو کیفیت و ظرفیت فیلم هایی است که در این رویداد سینمایی رونمایی می شود.

همچنین گردهمایی اهالی رسانه و اهالی سینما در این رویداد سینمایی، فرصتی برای تبادل عقاید و گفت وگوی فیلمسازان، بازیگران و فعالان سینمایی با رسانه ها است و از این منظر جشنواره فجر اهمیت بسزایی دارد؛ هرچند که سال پیش تقریبا فرصت گفت وگو میان اهالی رسانه و اهالی سینما به دلیل سیاستگزاری های انجام شده نسبت به سال های قبل کمتر شد تا فقدان کاخ برپایی جشنواره فیلم فجر به عنوان مشکلی جدی، بیش از پیش به چشم آید. 

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه همزمان با گرامیداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.